Alman feminist hareketine ilkleri getiren kadın… Asıl adı Wilhelmine Minna Thedore Marie Cauer olan Minna Cauer bir Alman eğitimci, radikal kanat hareketleri savunucusu, gazeteci ve pedagog olarak kadın hakları mücadelesinde önemli bir yer edindi.

Brandenburg’a bağlı Freyenstein’de Lutherci papaz Alexander Schele ve eşi Juliane’nin kızı olarak 1 Kasım 1841 senesinde dünyaya gelen Minna, yirmi bir yıl sonra 1862’de solcu bir eğitimci ve doktor olan August Latzel ile evlendi. Bu evlilik dört yıl sonra 1866’da eşinin ölümü ile sonuçlandı, bunun ardından öğretmen olmak için eğitim alan Minna Paris’te bir yıl çalıştıktan sonra Berlin’e gitti.

Frauenwohl

Berlin’de birlikte kaldığı okul müdürü Eduard Cauer ile ikinci evliliğini yapan Minna, eşi Eduard ile birlikte dönemin politik olaylarına aktif olarak katıldı. 1881’de hayatına yalnız devam eden Minna Cauer yeniden öğretmenliğe döndü ve kendisini kadın tarihi çalışmalarına verdi. Rahel Varnhagen gibi ünlü kadın öncülerle ilgili makaleleri dikkat çekti. Minna, kürtaj hakkının kazanılması da dâhil olmak üzere kadın hakları için kampanyalar yürüten ‘Kadın Mutluluğu Derneği’ni (Frauenwohl) 1888 yılında kurdu. 1919 yılına kadar da bu derneğe öncülük etti.

Die Frauenbewegung; feminist dergi

Kadın hareketleri için bütün yönelimlerin ve bakış açılarının ortaya konulduğu, kadınlar için bir kılavuz niteliği taşıyan Die Frauenbewegung (Kadın Hareketi) isimli feminist dergiyi 1895’ten 1919’a kadar da çıkarmaya devam etti. Die Frauenbewegung, Minna’nın 1899 yılında kurduğu İlerici Kadın Dernekleri Birliği’nin yayın organı olmanın yanı sıra, Minna ile birlikte Hedwig Dohm ve Anna Pappritz’in de yer aldığı radikal kadrosuyla radikallerin görüşlerini yansıtan bir platform oldu. Minna bu dergide sayısız baş makale yazmıştır, bu makalelerde toplumsal anlamda kadınları ilgilendiren konuları çağdaş bir bakış açısıyla tartışmış; kadınlarla ilgili politik ve kültürel konuları güncelleştirmiştir.

Kadın çalışmalarında aktif rol aldı

Kadın hakları ve kadınların özgür meslek seçimini destekleme çalışmalarında aktif olarak yer alan Minna, Helene Lange ve Franzisca Tiburtius ile birlikte Berlin’de genç kadınlar için bir yüksekokul açma çabasına girişti. 1889’da açılan bu okul kadınları üniversiteye hazırlayan ilk eğitim kuruluşu oldu. Yine 1889’da kadınlar için politik olmayan ilk sendikalardan birini kurdu. 1892 yılından sonra Bertha von Suttner’in kurmuş olduğu Alman Barış Topluluğu’na katılan Minna, 1893 yılında, Sosyal Yardım Çalışması İçin Genç Kız ve Kadın Grupları’nın oluşturulmasında da yer aldı. Bir yıl sonra Anita Augspurg ve Marie Stritt’le beraber Alman Kadın Dernekleri Federasyonu’nun kurulmasında aktif rol oynadı. 1895’de, kadınların politik örgütlenmelerde yer almalarını yasaklayan yasanın kaldırılması için bir önerge hazırladı; bu yasak 1908 yılında kaldırıldı.

Kadınların da seçime katılmasını talep eden ilk vatandaş partisi

Minna, 1896 yılında Almanya Berlin’de yapılan ilk uluslararası kadın toplantısı olan Uluslararası Kadın Çalışması ve Emeği Kongresi’nin başkanlığını yaptı. 1902 yılında kadınlara oy hakkı mücadelesi Alman Kadın Dernekleri Federasyonu’nun da desteğini aldı. Anita Augspurg, Lida Gustava Heymann ve Marie Stritt ile birlikte Minna, Kadınlara Oy Hakkı İçin Alman Birliği’ni kurdu. Kadınlara Oy Hakkı İçin Alman Birliği oy hakkı mücadelesinin yanı sıra ‘devlet destekli sokak kadınlığına’ karşı mücadele gibi moral kampanyalar da yürüttü. 1908 yılında yeni kurulmuş olan ve kadınların da seçime katılmasını talep eden Almanya’daki ilk vatandaş partisine katıldı. Ancak bu partinin kadınlara oy hakkı konusunda herhangi bir şey yapmasından umudunu kesince ayrılıp daha radikal olan Kadınlara Oy Hakkı İçin Prusya Birliği’ni kurdu ve sonrasında Sol Liberal Demokratik Birliğe katıldı. 1912’de oy hakkı mücadelesini yürüten mevcut birlikten ayrılarak 1914 yılında Alman Kadınlara Oy Hakkı Birliği’ne katıldı. Fakat Alman suffrage hareketindeki dağınıklıktan dolayı 1. Dünya Savaşı yıllarında pasifist etkinliklere döndü.

Minna Cauer Straße

Minna Cauer 3 Ağustos 1922’de Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Berlin-Schöneberg’de eski St.-Matthäus-Kilise Mezarlığı’nda bulunan şeref mezarlığında defnedildi. 2006 yılında Berlin merkez istasyonunun kuzeyindeki yenilenen yola Minna Cauer adı verildi. Minna’ya ait bilgi ve belgeler ise Uluslararası Toplum Tarihi Enstitüsü’nde muhafaza ediliyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.