Öğretmen Şengül Karaca’nın en yakınından gelen erkek şiddetinin sonucunda hayatını kaybetmesi İstanbul, İzmir ve İzmit’te KESK Kadın Meclisleri tarafından yürüyüş ve basın açıklamaları yapılarak protesto edildi.

Katledilen Kadınlar İsyanımızdır, Kadın Cinayetleri Politiktir

Erkek şiddetinin nefes aldırmayan bir salgına dönüşmesine HAYIR!

2017’nin başından itibaren 133 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Sadece Nisan ayında ise 30 kadın öldürüldü, 28 kadına cinsel şiddet uygulandı, 33 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Ve Mayıs ayına da her gün bir kadın cinayeti ve erkek şiddeti haberi ile uyandık. İzmir’de Siirt’te, İstanbul’da Sultanbeyli’de kadınlar tanıdıkları, aileden erkekler, eski eşler, nişanlılar, erkek arkadaşlar hatta lisedeki sınıf arkadaşları tarafından öldürülüyorlar. Kadın erkek eşitliğinin en yetkili ağızlardan yok sayıldığı, muhafazakar – makbul kadınlığın dayatıldığı, erkek şiddetinin beşiği ailelerin yüceltildiği koşullarda erkek saldırganlığı cesaret alıyor ve güçleniyor. AKP iktidarı boyunca kadınlar, katliama dönüşen cinayetlerin yanı sıra gündelikleşen, artık şaşırtmayan ve çeşitlenen şiddet biçimleriyle karşı karşıya kaldı.

Kadınları “fıtrat gereği eşit olamayacak” varlıklar olarak işaretleyen iktidar, kadınların en temel hakkı olan yaşam hakkını bile korumadı. Dört yaşında bir kız çocuğu ile annesini taciz eden adamların cezasında indirim uygulayan Yargıtay, Ayşegül Terzi’ye otobüste saldıran adamı tutuklamayan mahkemeler, bir bütün halinde erkek adalet, öldüren erkeklerle suç ortaklığına devam ediyor.

Her fırsatta kadınlarla ilgili ne kadar çok yasal düzenleme yaptığıyla övünen AKP iktidarı, “müjde” diye sunduğu yasal düzenlemelerle aslında var olan hakları bir bir geriye götürdüğünün üstünü örtmeye çalışsa da, kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiği gerçeğini değiştirmedi.

Erkek şiddetinin memleketi, sınıfı, eğitimi yok. Erkekler kadınlara şiddet uygulama hakkını kendinde görüyor, erkek egemenliğine direnen boyun eğmeyen kadınları öldürüyorlar. Son olarak KESK’te birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşımız Şengül Karaca erkek arkadaşı tarafından öldürüldü. 4  Mayıs  2017 tarihinde yaşadığı evin penceresinden aşağıya atıldı. Biz kadınlar için artık her yer şiddet gördüğümüz suç mahallerine dönüştü. Bugün kadınların canına kast eden erkek şiddetine karşı, bir kez daha suç mahalline geldik. “Kadın cinayetleri politiktir” demeye devam ediyoruz. Failleri ise çoğu zaman en yakınımızdaki erkekler iken, destekçileri erkek yargı, iktidar, sistem ve aslında tüm erkekler biliyoruz. Biz kadınlar her gün AKP iktidarının kadınlar için oluşturmaya çalıştığı “makbul kadın” dayatmasının erkek şiddetini nasıl beslediğine, bu dönemde kadın bedenine yapılan her türlü müdahalenin birinci elden sorumlusu olduğuna tanıklık ediyoruz.

KESK Kadın Meclisi olarak burada bizimle beraber olan ve hayatın her alanında erkek egemenliğine,  erkek şiddetine direnen tüm kadınlara çağrı yapıyoruz: Erkek şiddeti nefes aldırmayan bir salgına dönüştüyse öz savunma haktır! Direniyoruz…

KESK İstanbul Kadın Meclisi

09.05.2017

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.