Geçtiğimiz yıl, Boğaziçi Köprüsü’ne lazer yansıtma ile feminist gece yürüyüşüne çağrı yapan feministler, bu yıl da Taksim – Karaköy civarında görüldü 🙂

2015 yılında İspanya’da kabul edilen bir yasa ile kamu binalarının çevresinde protestolar yasaklandı, eylemi düzenleyen ve eyleme katılan kişilere olağan dışı yüksek para cezası verilmesi düzenlendi. İspanya’da yasayı eleştiren protesto hakkı savunucuları yaratıcı bir eylemle yasağı teşhir ettiler.

Yasak getiren yasaya karşı duran eylemciler, hologram tekniğini kullanarak, kamu binalarının çevresinde hologramı yansıtılan insanlarla eylem yapmışlardı.

Dünyada birçok ülkede, protesto hakkını yasaklayan devletler çoğalırken, aynı hızla teknoloji gelişiyor, aktivizmin adanmışlık ve örgütleme gücü yaratıcılık ve teknolojinin olanaklarıyla bir araya geliyor; yasaklar teşhir ediliyor, sansür deliniyor, yeni eylem biçimleri ulaştığı binlerce kişiye ilham oluyor.

Geçtiğimiz yıl, Boğaziçi Köprüsü’ne lazer yansıtma ile feminist gece yürüyüşüne çağrı yapan feministler, bu yıl da Taksim – Karaköy civarında görüldü 🙂

8 Mart’a günler kala, 19.00’da Fransız Kültür Merkezi Önündeyiz çağrısını sokaklara, afiş ve sloganlarının yanı sıra, yaratıcı eylemleriyle de duyurdular.

Saatler süren bir çalışmayla kadınlar Taksim meydanı, Galata Kulesi ve Karaköy’de pixelstick kullanarak ışıkla feminist sloganları ve 8 Mart 19.00’da gerçekleşecek olan feminist gece yürüyüşüne çağrıyı ışıklı bir şova dönüştürdüler.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.