5 Ocak’ta Dersim’de kaybolan Gülistan Doku, iki aydır bulunamıyor.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde ölen ve “intihar ettiği” öne sürülen Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

DİSK/GENEL-İŞ Araştırma Dairesi her yıl hazırlanan Kadın Emeği Raporu’nun beşincisini yayınladı. TÜİK, OECD, EUROSTAT, AÇSHB verileri kullanılarak hazırlanan rapora göre Türkiye’de kadınların istihdama katılma oranları erkeklerin çok altında; kadın işsizliği ve özellikle genç kadın işsizliği artışta. Rapora göre 1 milyondan fazla kadın uzun sürelerle ve kayıt dışı çalıştırılıyor ve erkekler, kadınlardan daha fazla kazanıyor.

bianet’in çetelesine göre, erkekler, 2020 yılının Şubat ayında en az 20 kadını öldürdü, 51 kadına şiddet uyguladı, dört kadına tecavüz etti, 134 kadını seks işçiliğine zorladı. 23 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkekler, en az beş kadını taciz etti.

8 Aralık 2019’da İstanbul Kadıköy’de Şilili kadınların yarattığı kadına yönelik şiddeti protesto eden Las Tesis dansını sergileyen ve gözaltına alınan kadınlar hakkında dava açıldı.

Antalya Kaleiçi’nde restoran sahibi Yakup İ., kendisini “kadın müşterilere baktığı” iddiasıyla döven komşu restoranın çalışanlarından birini bıçaklayarak öldürdü.

Mersin’de kendisinden ayrılmak isteyen Nurcan Altundal ve iki çocuğunu 6 saat boyunca rehin alan Ali Altundal, tutuklu yargılandığı davada bir daha “eşine şiddet uygulamayacağı”na söz verince adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Eskişehir’de kendisinden boşanma aşamasında olan kadını 1’i hayati olmak üzere 15 yerinden bıçaklayan Harun Sazlar’ın 7 aydır Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davası, Ağır Ceza’ya sevk edildi.

Çorum’da evli olduğu kadını balyozla öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ali Bilcil’in cezası, kadının kendisine küfür ve hakaret ettiği gerekçesiyle, haksız tahrik indirimi uygulanarak 24 yıla düşürüldü.

İstanbul Üsküdar’da bir kadın, boşanma aşamasında olduğu ve hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Harun K. tarafından yüzünden ve boğazından bıçaklandı. Harun K. polis ekipleri tarafından yakalandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 4 Mart Dünya Cinsel İstismar ile Savaşma Günü’nde Türkiye’de cinsel şiddet ve istismar suçlarına ilişkin raporu açıkladı. Buna göre Türk Ceza Yasası’nın cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar kapsamında sanık kişi sayısı 446 bin 439, savcılıklar tarafından şüpheli olarak işlem yapılan kişi sayısı ise 879 bin 451; yani Türkiye’de her 100 kişiden biri cinsel şiddet suçu işlediği gerekçesiyle şüpheli konumunda. Raporda ayrıca mahkemelerin hüküm verirken “iyi hal ve rıza” ölçüsü kullanması nedeniyle cezaların düşük belirlendiğine dikkat çekiliyor.

Şırnak Silopi’de, 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan E.Y. hakkında verilen cezanın iki kez istinaf mahkemesi tarafından bozulması üzerine tekrar görülen duruşmada, mahkeme üçüncü kez 10 yıl hapis cezasına hükmetti.

Aydın Efeler’de polis memuru Suat Teke, tabancayla 11 el ateş ederek kendisi de polis olan bir kadını öldürdü, annesini de yaraladı.

Bursa Osmangazi’de Hüseyin H., evli olduğu kadını bıçaklayarak öldürdü.

İzmir’de 25 Şubat’ta dört kişi tarafından zorla bir otomobile bindirilirken görülen 24 yaşındaki kadın, jandarma tarafından aranıyor.

Barem araştırma şirketinin 2018 yılında 40 ülkede 30.890 kişiyle görüşerek gerçekleştirdiği toplumsal cinsiyet eşitliği araştırmasının sonuçları açıklandı. Buna göre dünya genelinde kadın-erkek eşitliği 10 üzerinden 5.8 puanda. Türkiye ise 5.0 puanla dünya ortalamasının altında ve son on ülke arasında.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.