Bursa Kadın Platformu uygulamaya karşı imza kampanyası başlattı

“Pembe ulaşım” belli aralıklarla Türkiye’nin farklı yerlerinde gündeme gelen bir mesele. Pembe otobüs, taksi, trambüs, metrobüs derken şimdi de Bursa’da “pembe vagon” uygulaması tartışılıyor – hatta hayata geçiyor. Mayıs başında sosyal medyada “KadınlarıMIZ metroya binerken korku ve tedirginlik içinde değil huzur ve rahat içinde binmeli…” diyerek bir erkek tarafından başlatılan imza kampanyası üzerine geçtiğimiz günlerde Bursa Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Bursaray Otosansit İstasyonu’nda ‘Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon’ uygulamasına başladı. Buna dair önümüzdeki günlerde 40 istasyona yazı konulacağı ifade ediliyor.

Konuya dair Bursa’nın bir yerel gazetesinde “Destekliyor musunuz?” anketi bile var.

Bursalı kadınlar ise ilk günden beri uygulamaya tepki gösteriyorlar, bu tür bir tecridin sonucunun kadınları tacizden korumak değil kadın-erkek eşitsizliğini pekiştirmek olacağını söylüyorlar.

Bursa Kadın Platformu’ndan Suna Acar’ın aktardığına göre ‘Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon’ uygulamasından haberdar oldukları an itibariyle, uygulamanın iptali için kamuoyu oluşturulması ve eylem örgütleme çalışmalarına başladılar. Kadınlar 7, 8 ve 9 Haziran’da Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURULAŞ’ı arayarak uygulamanın derhal iptalini, bunun yerine insanca ulaşım istedi. Yoğun aramalar nedeniyle telefonların kilitlendiği bu üç gün içerisinde, BURULAŞ kimi zaman otomatik sesli yanıt dışındaki görüşmeleri kapatırken, Bursa Büyükşehir Belediyesi ise talep kaydı almayarak görüşmeleri BURULAŞ’a yönlendirmeye çalıştı.

8 Haziran günü konuyu görüşmek üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’den randevu talep eden, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Kadın Platformu Temsilcileri, Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği temsilcisinin bulunduğu heyete ise randevu verilmedi. Aynı gün, Nar Kadın Dayanışması 8 Haziran’da metro istasyonunda yerdeki “Bayan yolcularımıza öncelikli vagon” yazısını spreyle karalayıp sosyal medya hesaplarından Büyükşehir Belediye Başkanı’na yönelik şu sözlerle paylaştılar: “Bursalı kadınlardan: Recep Altepe meşazımızı almıştır diye umuyoruz ?”

Hemen sonrasında da Bursa Kadın Platformu hem sosyal medyada hem sokakta #KadinlaraAyriVagonuKabulEtmiyoruz diyerek eylem yaptı. 10 Haziran Cumartesi günü Şehreküstü İstasyonu yanı, Fomara Meydanı’nda yaptıkları eylemde kadınlar “Bize özel alan yaratmayın! Erkeklere kamusal alanda yaşamanın kurallarını öğretin!”, “Hangi vagona bineceğime ben karar veririm”, “Edep kafada, arama vagonda” yazan dövizler taşıdı.

Son olarak ise kadınlar 14 Haziran’da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yönelik bir imza kampanyası başlatmış durumda.

İmza kampanyası metni:

“BURULAŞ tarafından 7 Haziran 2017 tarihi itibariyle başlatılan ve özellikle iş çıkış saatlerinde çok sıkışık olan Bursaray vagonlarında kadınların tacize maruz kaldığı ve bu sorunun çözümü maksadıyla yapıldığı vurgulanan ”Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon” uygulaması Bursa halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

Söz konusu uygulamanın, yaşamın her alanında olduğu gibi toplu taşıma araçlarında da tacize maruz kalan kadınların sorununu çözmeyeceğini, aksine kurumunuzca başlatılan uygulamada olduğu üzere cinslerin birbirinden tecrit edilmesinin hem kadınlara yönelik bir ayrımcılık olduğunu hem de ‘özel’ vagonlara binmeyen kadınlara uygulanacak olan tacizi meşrulaştırdığını düşünmekteyiz. Kadın ve erkeğin yan yana geldiği her durumda tacizin mümkün ve olağan olduğunu kabul ederek, taciz suçunun suçlusunu değil mağduru olan kadını tecrit eden uygulamalar kabul edilebilir değildir.

Toplu taşıma araçlarında kadınların tacize uğrama oranını arttıran gerekçe bu araçlara kadın erkek karma bir şekilde biniyor oluşumuz değil, bu araçlarda balık istifi taşınıyor olmamızdır. Dolayısıyla biz aşağıda imzası bulunanlar olarak, toplu taşıma araçlarında kadına yönelik taciz sorununun çözümü için; daha fazla sefer sayısı, daha fazla toplu taşıma alternatifi ve 24 saat toplu taşıma, yani nitelikli, kamusal ve insanca koşullarda ulaşım sağlanması ve ayrımcı toplu taşımanın bir örneği olan ‘Bayan Yolcularımıza Öncelikli Vagon’ uygulamasının derhal iptali için gereğini bilgilerinize arz ederiz.”

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.