bikg_30ekim_duyuru

BİKG, bu Pazar (30 Ekim) “Kadınlar Barışta Israrcı: “Olağanüstü” Hayat Deneyimlerimiz Işığında Geleceğimizi Konuşuyoruz” adlı konferansını gerçekleştirecek. Konferans çağrısında “Belki hepimizin sesiyle, sözüyle, deneyimiyle bunca umutsuzluğun, nefret, öfke ve intikam halinin içerisinde bir yol bulmamız mümkündür diyerek çıktık yola,” deniyor.

2009 yılından bu yana aktif olan Barış için Kadın Girişimi’nin 6. konferansı olacak bu. Şimdiye kadar hem savaşa karşı mücadelesinde hem de barış sürecinde kadınları özne kılma çabasında hep konferanslarla bir yol çizen girişimin bu konferansı gerçekten zor bir zamanda gerçekleşecek:

“Yanı başımızda patlayan bombalar, kaybettiklerimiz, hayatları alt üst ederek devam eden savaş, yaşadığımız yerler hakkında bize sormadan verilen kararlar, kayyumlar, darbe girişimleri ve girişimin ötesine geçen darbeler, hukukla değil kararnamelerle yönetildiğimiz olağanüstü halin olağanlaşması, adaletin ve etiğin yerini öfkenin ve güçsüz bulduğunu ezmenin aldığı toplumumuzda artan şiddet – ve özellikle erkek şiddeti, herkesin birbirini gırtlaklamaya ve nefret etmeye hazır olduğu ama başkasını dinlemeye tahammül edemediği gündelik hayatlarımız… Bu halin ne kadar süreceği, nerelere gideceği yani belirsizliği ve şiddeti içinde, hayatı var etmeye çalışan yine biz kadınlarız. Yaşamı örgütleyen, gündelik hayatı kotarmaya çalışan, bize sunulan, dayatılan ve kabul etmemiz için zorlanan ama bize ait olmayan hayatı değil ve bunun her zaman içinde değiştirme ve dönüştürme imkanını taşıyan bir hayat için mücadele eden kadınlar olarak etrafımızı saran bu atmosferde ne yaptığımızı, deneyimlerimizi ve ne yapmamız gerektiğini konuşmaya, birlikte düşünmeye ihtiyacımız var.”

Bu zor zamanın içinden geçerken kadınları yalnızlaşma ve güçsüzleşmeye, izole olup sessiz ve kırılgan hale gelmeye karşı çare aramaya çağıran konferansın formatı da biraz farklı olacak. Çağrı metnine göre “Amacımız, bildik konferans formatının dışına çıkmak. Sunum yapanların konuştuğu, dinleyicilerin dinlediği veya soru sorduğu modelden sıyrılarak konuşalım istiyoruz. Çünkü hakikatler hepimizin. Ancak bunları duyarak, dinleyerek, ortaklaştırarak deneyimlerimizden hareket ederek farklı bir toplum hayalimizi gerçekleştirme şansımız var. Savaşın, demokrasi yoksunluğunun, şiddetli gelişmelerin ortasında; kişisel alanlarımızda, tüm bu süreçlerin hissettirdiklerini, düşündürdüklerini, üzerimizdeki etkilerini birlikte konuşarak politik çıkmazlardan bir arada durabilmenin olanaklarına ulaşabilmeyi umuyoruz.”

bikg

“Arka arkaya gelen bu şiddet dalgaları hayatımızı her alanda nasıl etkiledi/etkiliyor? Erkekliğin ve kadınlığın biçimleri nasıl değişiyor? Ne gibi stratejiler geliştiriyoruz? Ya da geliştirebiliyor muyuz? Ya da ne yapmamız lazım?” gibi sorulardan yola çıkan konferansa katılacaklar arasında yaşamın birçok farklı alanında savaşa, yıkıma, baskıya, yok sayılmaya karşı mücadele eden kadınlar var: Antakya’dan, Karadeniz’de Yeşil Yol’a direnenlerden, Şırnak ve Gever gibi kentlerde ablukayı yaşayanlardan, Diyarbakır’dan, AVON direnişine katılanlardan, mülteci ve göçmenlerle çalışanlardan, İstanbul’un sokaklarında gündelik şiddetle baş edenlere, bu koşullarda okullarda öğretmen olanlara, akademisyen olup açığa alınanlara, her gün metrobüse binenlere/binmeye çalışanlara kadar herkesin sesiyle, sözüyle katkıda bulunması umuluyor.

30 Ekim Pazar günü İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde (Karaköy) saat 9.30’da başlayıp 18.00’e kadar sürecek olan konferansın sonuç bildirgesi de ertesi gün 11.00’de sosyal medya üzerinden yayınlanacak.

Konferans natrans erkeklerin katılımına kapalıdır.

Facebook etkinliği

Program:

bikg_30ekimafisi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.