Kızımın üniversite okuması gerek. Çalışmam gereken yılları hesaplıyorum. Ya doktora da yaparsa? Başıma ağrılar saplanıyor.

41 yaşındayım. Üniversite mezunuyum. 15 senedir aktif olarak çalışıyorum. Cebime yoksulluk sınırının altında, asgari ücretin az üstünde para girebiliyor.

41 yaşındayım. 10 yaşında bir kızım var. İlkokul 4’e gidiyor. Ders programı yapmak için arkadaşlarımla buluşuyorum. İkisinin de birer kızı var, okula başlayacaklar. Ödemelerden şimdiden yüzleri allak bullak, bir türlü konuşacağımız konuya geçemiyoruz. “Neyse ki ben ilk dört seneyi atlattım,” diyorum içimden. Sonra çok utanıyorum kendi kendime, hızlı hızlı yürüyorum Ankara ayazında kızımı okuldan almaya.

41 yaşındayım. 10 yaşında çok sevdiğim bir kızım var. Nafaka almıyorum. Kızımın üniversite okuması gerek. Çalışmam gereken yılları hesaplıyorum. Ya doktora da yaparsa? Başıma ağrılar saplanıyor.

41 yaşındayım. Şimdiye kadar senelik olan rutin kontrollerim bu sene altı ayda bire çıktı; testler, testler, sonra bir daha. Her bunalıp ayrılmaya niyetlendiğimde bir sonraki kontrolümden sonra diyorum. Çalışmadan yetişebilmem mümkün değil. Kontroller bitmiyor; hayat geçiyor.

41 yaşındayım. Üniversite mezunuyum. 15 senedir vazgeçmediğim ama bazen yorgunluğu bol bir işim var. Çok zor günlerden birinde nefes almak için az oturuyorum, yanıma en sevdiklerimden biri geliyor, “Eleman istedim ama işten çıkarmalar varmış,” diyor. Ekliyor sonra “Bizi de çıkarırlar mı dersin?” “Hayır canım,” diyorum, içimde şüphe bulutları. Dokuz yaşında kızı ve uğraşması gereken belalı bir hastalığı var, onun morali bozulmamalı.

41 yaşındayım. Şanslıyım işimde de etrafım güzel insanlarla dolu. Giderek azalan öğle arası kahve molalarımızın birindeyiz. En yaşam dolu arkadaşım dönüp bana soruyor: “Hayatımızın en rahat ve mutlu olmamız gereken çağında değil miyiz biz?” Cevap veremiyorum.

41 yaşındayım. 20 sene önce çok hayalim olduğunu hatırlıyorum. Şimdi hayalim 50 yaşında emekli olabilmek. Ve bir odada hiç karalayamadıklarımı karalayabilmek. Artık yapamayacağımı biliyorum.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.