ABD’nin Boston şehrinde, Roxbury-Dorchester bölgesinde 1979 Ocak’tan itibaren işlenen genç kadın cinayetlerini protesto etmek için yaklaşık 500 kişi, Common parkından Belediye Başkanı Kevin White’ın Vernon meydanındaki evinde son bulacak bir protesto yürüyüşü düzenledi.

1 Nisan 1979 tarihinde de, o yılın Ocak ayından itibaren iki kilometre yarıçapında bir alanda öldürülen altı siyah kadının hayatını anmak için Boston sokaklarında 1.500 kişi toplanmıştı.

Protesto eylemlerini örgütleyen grupların içinde en aktif olanı, siyah bir feminist grup olan Combahee Nehri Kolektifi’ydi. 1 Nisan 1979 yürüyüşü sonrası Kolektif “Altı Siyah Kadın: Niçin Ölüyorlardı?” başlıklı bir broşür hazırladı ve dağıttı. Broşürde siyah kadınların ölümünde cinsel şiddetin rolünü vurguladılar. Bu saldırının sadece ırkçı bir saldırı olmadığını, aynı zamanda cinsiyetçi bir saldırı olduğunu aktardılar. Cinayetleri engellemek için “Siyah kadınları koruma” önerisinin yanlışlığı üzerinde durdular. Bu önerinin patriyarkal sistemi yok saydığını, dolayısıyla siyah erkeklerin siyah kadınlara yönelik fiziksel, duygusal ve sözlü saldırılarını da yok saydığını ve siyah kadınlar üzerinde siyah erkeklerin denetimini arttırmak anlamına geleceğini yazdıkları bildirilerle duyurdular.

Combahee Nehri Kolektifi, eylemlerde kullandığı afişlerdeki sayıları, kadınlar öldürülmeye devam edince güncelliyordu. Önceki sayının üzerine çarpı işareti koyarak yeni sayıyı yazıyorlardı. İki ay içinde küçük bir bölgede (iki blok yarıçaplı) öldürülen toplam kadın sayısı on üç oldu, öldürülen kadınlardan biri hariç hepsi Afrikalı Amerikalı’ydı.

Combahee Nehri Kolektifi, işlenen kadın cinayetlerinin tesadüf olmadığı söylüyordu. Irkçılık, cinsiyetçilik, heteroseksizm ve diğer tüm ayrımcılık biçimlerine karşı birbiriyle bağını koparmadan birlikte mücadele etmek gerektiğini savunuyorlardı. 30 Nisan mitinginde Kolektif’ten bir kadın yaptığı konuşmayla kadınları kendilerini savunmaya ve tehlike altındaki kadın arkadaşlarıyla dayanışmaya çağırdı.

Roxbury’deki kadın cinayetlerinin failleri olarak en az 4 farklı kişi suçlandığından, bunun bir seri katilin eseri olduğu iddia edilemedi. Cinayetlerin üzerinde duran tek medya kuruluşu Boston Globe’du. Cinayetleri erkek şiddeti ile siyah olmanın bağlantısını kurarak gündemleştiren grup ise Combahee Nehri Kolektifi oldu.

 https://www.revolvy.com/main/index.php?s=Combahee%20River%20Collective&item_type

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.