28_12_2012

Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden, 28’i aynı aileden çoğu çocuk 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla 28 Aralık 2011’de öldürüldü. Grupta çocukların da olduğu 38 köylü ve en az 50 katır bulunuyordu. Ölenlerden 19’u, 18 yaşından küçüktü.

Feministler, Roboski katliamı sonrası acıları paylaşmak ve dayanışmak üzere hemen Roboski’ye gittiler. Aradan 365 gün geçtikten sonra katliama ilişkin hiçbir şey aydınlatılmadı. 28 Aralık 2012’de, feministler tekrar Roboski’ye gittiler.

Meclis Araştırma Komisyonu “soruşturmayı daha derinleştiremeyeceğiz” gerekçesi ile Uludere Raporu’nu erken açıklama kararı aldı. Bu karar faili belli katliamın açığa kavuşması için hangi engellere takıldığının itirafı gibiydi.

Türkiye’de kadın hareketi, “Her kürtaj bir Uludere’dir” çarpıtmasına “Kürtaj hakkımız, Uludere Katliamdır” sloganı ile karşılık verdiler.  İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Muş ve Diyarbakır’dan yaklaşık 25 feminist kadın 28 Aralık 2012 tarihinde Uludere’ye giderek Roboskili kadınlarla dayanıştılar.

11 Haziran 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “taksirle ölüme sebebiyet vermekten dolayı” Roboski katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 7 Ocak 2014’te takipsizlik kararı verdi. Mağdurların ailelerinin avukatlarının karara itirazı reddedildi.

Dosya bunun üzerine Anayasa Mahkemesine taşındı. Ancak mahkeme,  Roboskili ailelelerin yaptığı bireysel başvuruyu “eksik belgenin süresinde giderilmediği” gerekçesiyle reddetti.

Roboskili aileler, 2016’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Ancak AİHM de17 Mayıs 2018’de aileler adına başvuru yapan avukatların eksik belgeleri geç göndermelerini gerekçe göstererek başvuruyu “kabul edilemez” buldu ve başvuruyu reddetti.

Sonuç olarak, 12 saatten fazla bir süre insansız hava araçlarıyla izlendikten sonra 19’u çocuk 34 kişinin Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16’larla bombalanarak katledilmesiyle ilgili tek bir sorumlu bile yargılanmadı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.