resim1

19 Kasım 2015’te Samsun’un İlkadım İlçesi’nde çalışan Kadın Doğum Uzmanı Dr. Aynur Dağdemir, çalışma arkadaşını eski kocasının şiddetinden korumaya çalışırken eski koca tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Samsun’da bir yıl önce boşanan Aynur Dağdemir’in kadın çalışma arkadaşı, tehditler üzerine koruma talebinde bulundu. Samsun Aile Mahkemesi, Yusuf Demirbaş hakkında altı ay uzaklaştırma kararı verdi. Mahkemenin bu kararına rağmen eski koca kadının çalıştığı Ulugazi Mahallesi’ndeki özel bir hastanenin kadın hastalıkları polikliniğine gitti. Aynur Dağdemir’in çalışma arkadaşı ve eski koca koridorda tartışmaya başladılar. Tartışmanın büyümesi üzerine Aynur Dağdemir araya girmek istedi. Eski koca, Aynur Dağdemir’i beş yerinden bıçakladı. Dr. Aynur Dağdemir yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Doktoru bıçakladıktan sonra kendisini hastanenin beşinci katından aşağıya atan Yusuf Demirbaş da ağır yaralanarak kaldırıldığı Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde öldü.

İstanbul Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği yanı sıra birçok sağlık kuruluşu Dağdemir için eylem çağrısında bulundu. “Kadına ve sağlıkçıya yönelik şiddet sona ersin” başlığıyla yapılan çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı:  

“Kadın doğum uzmanı Dr. Aynur Dağdemir, birlikte çalıştığı kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken, kadına yönelik şiddetin kurbanı oldu ve vahşice öldürüldü. Öncelikle acılı ailesine, çalışma arkadaşlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Bir kadın, bir sağlık çalışanı Dr. Aynur Dağdemir’in öldürülmesi nedeniyle tüm kadın ve sağlık örgütleri olarak isyandayız. Bu defa bir meslektaşımızı hem ‘kadın cinayeti’ hem de ‘sağlık çalışanına şiddet’ kapsamında kaybetmiş durumdayız. Acı kaybımızdan bu iki önemli toplumsal sorunu çözmek için adım atmayanlar sorumludur. Yetkililer ve yargı, kadın cinayetleri her gün yaşanan en somut sorun iken, yaşam hakkı ihlallerini durdurmak yerine failleri cezasız bırakıyor. Dr. Aynur Dağdemir’in failine cebine bıçak alarak hastane ortamına girme cesareti kazandıran, son dönemde buluşmaya cebinde bıçakla gidip kadın öldürenlere verilen ve toplum vicdanını yaralayan ‘tutku indirimi’, ‘saygınlık indirimi’ gibi ceza indirimleridir. Meslektaşımız, çalışma arkadaşı bir kadına yönelen erkek şiddetini durdurmaya, bir kadının hayatını kurtarmaya çalışırken öldürüldü, bu bakımdan olay tam bir kadın cinayetidir. Ancak aynı zamanda, onun çalıştığı ortamda, görevinin başındayken şiddet sonucunda hayatını kaybetmiş olması, sağlık çalışanına şiddetin geldiği son aşamayı ortaya koyuyor. Yaşam kurtaran yerde; hastane ortamında yaşamını kaybeden meslektaşlarımıza bizi bu defa başka yakan bir acı daha eklendi. Sağlıkta dönüşüm projesinin yarattığı açmazlar nedeniyle hekime yönelik şiddet artmış durumda. Bu konuda da yetkililer adım atmıyor; Dr. Ersin Aslan’ın, Dr. Kamil Furtun’un adlarını hastaneye vermekle sorun çözülmüyor, hekim cinayetleri devam ediyor. Dr. Aynur Dağdemir’in öldürülmesini, kadına ve sağlıkçıya yönelik şiddeti protesto etmek için 23 Kasım 2015 Pazartesi günü yakalarımıza Dr. Aynur Dağdemir’in fotoğrafını ve siyah kurdeleler takacağız. Sağlık alanında kamu otoritesi olan Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya gereken önemi vermesini, hekime ve kadına şiddeti önleme konusunda topluma yapıcı bir mesaj vermesini arzu ediyoruz. 24 Kasım 2015 Salı günü ise bütün kadın ve sağlık örgütleri olarak Türkiye çapında eylemler düzenleyeceğiz. Sabah saat 08.30’da hastanelerin, sağlık kuruluşlarının bahçelerinde toplanıp Dr. Aynur Dağdemir için saygı duruşunda bulunacağız. Sağlık Bakanlığı’nı bu etkinliklerimizi kolaylaştıracak düzenlemeler yapmaya ve destek olacak mesajlar yayınlamaya davet ediyoruz. Aynı gün öğlen saatlerinde illerde belirleyeceğimiz toplanma noktalarından, ‘kadına ve sağlıkçıya yönelik şiddet sona ersin’ pankartlarıyla yola çıkarak illerde belirlenecek noktalara yürüyüp siyah çelenk bırakacağız.”

Sağlık ve kadın örgütleri, Samsun’da görev yapan Dr. Aynur Dağdemir’in birlikte çalıştığı kadın sağlık çalışanına yönelik şiddeti önlemeye çalışırken öldürülmesini, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla 24 Kasım 2015 Salı günü Türkiye çapında eylemler gerçekleştirdi, çeşitli illerde anma törenleri ve basın açıklamaları yapıldı. Sağlık çalışanları, şiddeti protesto etmek için siyah kurdele taktı, bazı illerde önceden belirlenmiş yerlere siyah çelenk bırakıldı.

Ölümünün beşinci yıldönümünde TTB tarafından 25 Kasım 2020 Kadınlara Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü Dr. Aynur Dağdemir’e adandı.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.