Binlerce İranlı kadın, başı açık fotoğraflarını sosyal medyada paylaşarak kamusal alanda örtünmeyi zorunlu kılan yasaları protesto etti. İranlı kadın gazeteci Masih Alinejad’ın açtığı facebook sayfasına, kadınların parklarda, sahilde, sokaklarda çektiği başörtüsüz görüntüler yağdı. Sayfa, on gün gibi kısa bir süre içerisinde 130 bin kişi tarafından beğenildi. Kadınlar fotoğraf altlarına yaptıkları yorumlarda, “Rüzgârı ve güneşi saçlarımızda hissetmek istiyoruz” diye yazdılar. Kampanyayı başlatan Masih Alinejad’a göre, başörtüsü takıp takmamak kadınların seçimine bırakılmalı.

İran devlet başkanı Rouhani’nin, “Bir kadın ya da erkeğin kıyafeti kurallara uymuyorsa onun erdemi sorgulanmamalıdır” sözlerine rağmen devrim muhafızlarının sokaklardaki kılık kıyafet kontrolleri sürüyor. Muhafazakârların talebi, örtünme konusundaki İslami kuralların sıkılaştırılması yönünde.

https://www.theguardian.com/world/2014/may/12/iran-women-hijab-facebook-pictures-alinejad

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.