İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini altı yaşındayken imam nikahıyla cemaatin müridi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile ‘evlendirdiğini’, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını anlatarak şikâyetçi oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Hiranur Vakfı, olayın aile içinde bir vaka olduğunu savundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarı hakkında, “Kadına şiddet, çocuk istismarı siyasetin konusu değildir. Siyaset üretilecek konular değildir. İnsani ve maalesef her zeminde karşılaşılabilecek meseleler” diye konuştu.

Diyarbakır’da, çocuk istismarı suçlamasıyla görevden alınan MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp’in beraat gerekçesi mahkeme heyeti tarafından “İstismar olsa bile çocuğun rızası var” olarak açıklandı.

Aksaray’da Muhammet Kılıç, 15 yaşındaki M.A.’yı öldürdü.

Urfa’da Yekta Hezer, inşaat mühendisi ablası Bahar Hezer’i öldürdü.

Antalya’da Yusuf Tıraş, annesi Zübeyda Tıraş’ı öldürdü.

Bartın’da Aslan Çelikok, evli olduğu Vasfiye Çelikok’u öldürdü.

Ankara’da Polatlı ilçesinde ölü bulunan Tülay Güçevin’in dövüldükten sonra otomobille ezilerek öldürüldüğü belirlenirken, biri ilçede otel sahibinin oğlu, iki kişi konuyla ilgili gözaltına alındı. İki şüpheliden Celalettin Sefa Durukan, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, S.M.S. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kayseri’de, eşi Fatma Çakır’ı ağır yaralayan Ahmet Çakır’ın tutuklu yargılandığı davada mahkeme heyeti, Çakır’a, “eşi kasten öldürmek” suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, ardından “haksız tahrik” indirimi uygulanması ile hapis cezası 13 yıl 4 aya indirildi.

Konya’da lise son sınıf öğrencisi G.A., okul müdürü H. A. tarafından, “seni Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) memur olarak alacağız” vaadiyle kandırıldığını ve tanıştırıldığı Ahmet Mandal tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını açıkladı. Mandal tutuklanırken, okul müdürü H.A. ise açığa alındı.

Eğitim Sen Bursa Şubesi’nin 8 Mart etkinlikleri kapsamında cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla, tüm okullarda gerçekleştirmeyi planladığı “toplumsal cinsiyet eşitliği” konulu resim yarışması Bursa Valiliğince iptal edildi.

Toprak Araştırma ve Danışmanlık’ın yaptığı araştırmaya göre, HDP haricinde tüm partilerde milletvekillerinin yüzde 75’inden fazlasının erkek olduğu görüldü.

Çınar Kadınlar Derneği’nin Eskişehir Şubesi açılışında Es TV muhabiri Meltem Karakaş Kaya, Çınar Kadınları Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Sema Nur Dilek’e, kadına şiddetle mücadele için nasıl bir yol izleyeceklerini ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasıyla ilgili ne düşündüğünü sordu, Çınar Kadınlar Derneği’nin erkek başkanı Hüseyin Akın röportaja müdahale etti ve “Önce bir bizi tanımanız lazım. Önce bir önyargıdan kurtulun. Önce bir kadın derneği deyince akla ‘kadınlardan ibaret bir dernek’ düşüncesini bırakın. Feministçe davranışla bir yere varamayız” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği ankette “Kadının çalışmasını uygun buluyor musunuz?” ifadesi yer aldı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, tıbbi zorunluluk dışında cinsiyet değişikliğini yasaklayan kanun teklifi hazırladıklarını belirterek, olası “LGBT propagandası”nı engellemeyi istediklerini söyledi.

Rusya’da, “Çocukları geleneksel aile değerlerinin inkarının savunulmasına dair enformasyondan koruma yasası” başlığı altında, LGBTİQ+ kimliğinin kamusal alanda olumlanmasını suç sayan yasa Putin tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Endonezya parlamentosu, evlilik dışı cinsel ilişkiyi suç kapsamına alan ceza kanunu değişikliğini kabul etti.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.