*Medikal kürtaj hakkında detaylı bilgi almak bu röportajımıza bakabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü temmuz ayında temel ilaçlarla ilgili yaptığı güncellemeye isteğe bağlı düşük haplarını dahil etti. Bu liste, ülkelerin sağlık sistemlerinde yaygın olarak erişilebilir ve uygun fiyatlı olması gereken sağlık ürünlerini önceliklendirmeleri için bir rehber niteliği taşıyor. Aslında 2005 yılından bu yana bu ilaçlar temel ilaçlar listesinde yer alsa da son güncelleme ile rahatça eczaneden alınabilmeleri gerektiği, yani uzman doktor gözetimi olmadan kullanılabilecekleri söylenmiş oldu.

İlaçla isteğe bağlı düşük, Avrupa’nın pek çok ülkesinde klinikte yapılan kürtaja göre çok daha yaygın. Türkiye’de ise bu ilaçlara ulaşılamıyor. Tüm dünyada kadınların isteğe bağlı düşük haplarına ulaşabilmesi için kurulmuş olan Women on Web’in sitesine erişilemiyor. 10 haftaya kadar kadınların sağlık gerekçesi olmadan kürtaj yaptırma hakkı olmasına rağmen devlet hastanelerinde kürtaj yapılmıyor.

İlaçla isteğe bağlı düşük nedir diyenlere Women on Web sitesinden alıntılıyoruz:

İlaçla isteğe bağlı düşük (Medical abortion); ilaç veya tablet karışımı yoluyla erken gebeliklerde hamileliğin 10. haftasına kadar uygulanabilen cerrahi olmayan gebelik sonlandırmadır. En güvenilir ve etkili tıbbi düşük iki farklı hapın kullanılmasını gerektirmektedir. Mifepristone ve Misoprostol adlı bu ilaçlar gebeliğin kendiliğinden rahimden çıkarılmasını sağlar.

Mifepristone gebeliğin devam etmesini sağlayan progesteron hormonunun salgılanmasını engeller. Bu hormon olmadan rahim duvarına tutunan döllenmiş yumurta bozulur, ve rahim kasılır. Misoprostol rahim kasılmalarını arttırır ve kasılmaların neden olduğu atıkların rahimden çıkarılmasına yardımcı olur.

Mifepristone ile Misoprostol’un erken üç aylık dönemdeki düşükler için oldukça tesirli, güvenilir ve uygun oldukları kanıtlanmıştır. Bu düşük yönteminin etkileri kramp ve uzun süreli adet şeklindeki kanamayı içermektedir. Yaygın yan etkileri arasında bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Ciddi komplikasyon riski son derece düşüktür. Araştırmalar kadınların tıbbi düşük yöntemini, hastaneye veya başka acil servise yakın olduğu sürece kendi evlerinde uygulamalarının güvenli olduğuna işaret etmektedir.

Güncelleme notu (14.5.2021): Medical abortion teriminin Türkçeye ‘medikal kürtaj’ olarak değil, ‘ilaçla isteğe bağlı düşük’ olarak çevrilmesi önerilmektedir. Önceki yıllarda kullanılan ‘medikal kürtaj’ biçimindeki çeviriden iki nedenle uzaklaşılmaktadır: birincisi medikal terimi isteğe bağlı olmadan tıbbi (medikal) nedenlerle, yani sağlık gerekçesiyle gebeliğin sonlandırıldığı durumlar için de kullanıldığından kafa karışıklığına yol açmaktadır. İkincisi, ‘kürtaj’ sadece cerrahi bir yönteme, rahmin iç duvarını kazıma/kürete etme işlemine işaret ettiği halde düşük (abortion) kelimesi, yöntemden bağımsız olarak gebeliğin sonlandığı durumların hepsini kapsadığı için tercih edilmektedir.

5 YORUMLAR

 1. Bana çok yardımcı oldular sağolsunlar
  Bu yorumu okuyarak ulaşıp durumumu anlattım. Eşimden şiddet gördüğümü ve maddi imkanımın olmadığını izah ettim
  Reçetesiyle raporlu düşük haplarını bana ulaştırdılar. Türk Lirası karşılığı yaklaşık 2800 tl olan ilaçları bana 700 TL sına gönderdiler. Geri kalan kısmını kadın haklarından finanse edilmesini sağladılar
  Ayrıca doktorları çok ilgiliydi. Bana her konuda destek oldu. Türkiye’de yaşadığım şehirde gideceğim muayene olacağım doktoru bile onlar ayarladılar. Çok çaresiz bir zamanımda hayatıma ışık oldukları için ne kadar teşekkür etsem azdır.

  • Sizinle nereden iletişime geçebilirim ? Zor durumdayım bende bu konuda nasıl bir yol izlediğiniz hakkında beni bilgilendirebilir misiniz ?

 2. Size ne kadar teşekkür etsem azdır gerçekten çok minnettarım 🙌🌺🌺🌺
  İyi ki de bu siteye denk gelmiş ve yazılarınızı okumuşum yoksa benden 14 yaş büyük ve zorla evlendirildiğim birinden çocuk doğurmak zorunda kalacaktım.
  Çaresizlik ve korku içinde sağduyu yetimi kaybetmiş iken denk geldim sitenize ve hayatım değişti 🌼 sayenizde yorumlardan okuduğum kadın hakları sitesi ile irtibat kurup yardım istedim.
  Kadın haklarına çok duyarlı ve samimi bir kuruluş ile tanışmama vesile oldunuz
  Hayata yeniden tutunmama yardımcı olan herkese sonsuz teşekkürler ediyorum

 3. Öncelikle hamile kişinin sağlık durumu ve haftası hakkında doğru bilgi verilmesi gerekiyor
  Eğer var ise hamilelik testi sonucu soruluyor
  Ben evde 3 kez yaptığım gebelik testleri hakkında bilgi vermiştim çünkü hastahaneye gitme imkanım olmamıştı.Daha önce kürtaj veya ilaçla düşük olduysa bu detayları yazıyorsunuz
  med-abort com form ile buradan başvuru yapılıyor ve kadın doğum doktoru size bilgi veriyor.Ticari fiyatlandırma yok.Belirli bir haftadan sonrası içinde kadın hakları kuruluşlarına bağış tutarında ödeme yapılıyor
  Buna imkanı olmayanlarda zaten bu yapılan bağışlar sayesinde ilaçları temin edebiliyor.
  Şiddet gören ve bireysel hakları hiçe sayılan kadınlara yaşadıkları ülkedeki kadın hakları aktivistlerine yönlendiriyorlar.Ben çok zor şartlarda çağ dışı insanlar ve kararları ile sınanırken denk geldim.Şiddet gören hamile bir kadın olarak 2 ay cehennemi yaşadım ve şayet bu insanlara denk gelmemiş olsam bugün bunları yazamıyor olacaktım.Artık özgür bir kadın birey olduğumun farkındalığı ile yaşıyorum
  Daha fazla kadının direnip derdine ortak olmak için bende onlara gönüllü olarak katıldım Ru

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.