Geçtiğimiz günlerde Apolitical isimli bir web sitesi, içerisinde Feride Acar’ın da yer aldığı “dünyada cinsiyet eşitliği konusunda etkili mücadele yürüten” 100 ismin yer aldığı bir liste yayımladı.

Kadına yönelik şiddetle mücadele tarihinde mihenk taşlarından biri İstanbul Sözleşmesi. Sözleşmenin uluslararası denetim organı Grevio’ya üye olacak isimlerin adaylığı sürecinde, Türkiye’den, feminist örgütlerle kadın hareketinin yoğun faaliyeti ve desteğiyle 80’lerden beri kadınların özgürlük, eşitlik ve hak mücadelesini savunan Feride Acar seçilmiş idi. Acar, üyeliğinden kısa bir süre sonra da Grevio’nun başkanlığına seçildi. Geçtiğimiz günlerde Apolitical isimli bir web sitesi, içerisinde Feride Acar’ın da yer aldığı “dünyada cinsiyet eşitliği konusunda etkili mücadele yürüten” 100 ismin yer aldığı bir liste yayımladı. İstanbul Sözleşmesi süreci ve sonrasında takipçisi olan tüm kadın kurumlarına, feminist kadınlara ve Feride Acar’a selam ediyor, bu mutlu haberin sevincini paylaşıyoruz.

İstanbul Sözleşmesi için bknz:  https://bianet.org/1/85/186497-istanbul-sozlesmesi-nedir

Prof. Dr. Feride Acar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde akademisyen. Başlıca ilgi alanları politik sosyoloji, Türk politika hayatı, kadının insan hakları, kadın ve eğitim gibi alanlar. http://padm.metu.edu.tr/prof-dr-feride-acar

 

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.