Kadınlara oy hakkı verilmesi için mücadele eden heykeltraş ve illüstratör Marion Wallace Dunlop, Londra’da kapatıldığı tutukevinde açlık grevine başladı.

Marion, Emmeline Pankhurst ve arkadaşlarının kurduğu Kadınların Sosyal ve Politik Birliği (WSPU) adlı feminist örgütün aktif bir üyesiydi ve Avam Kamarası’nın duvarına “Haklar Bildirgesi”nden bir madde yazmakla suçlanıyordu. Siyasi tutuklu sıfatıyla bazı ayrıcalıklardan yararlanması gerekirken ona bu statüyü tanımayan yönetimi protesto için 5 Temmuz 1909’da açlık grevine başladı. Üç buçuk gün süren grevden sonra serbest bırakıldı

Hükümetle savaşmak için güçlü bir silah bulduklarına inanan diğer tutuklu süfrajetler de 1909 yazında açlık grevine gitti. Ancak hükümet, bu tür isyancı mahpusların erken serbest bırakılmasının adalet sistemini alaya alacağından korkuyordu. Eylül ayı sonlarına doğru, kadınların hayatlarını kurtarmak için “sıradan hastane tedavisi” olarak adlandırılan bir operasyonla onları zorla beslemeye kalktılar. İzleyen beş yıl boyunca, bu olaylar (açlık grevi – zorla beslenme – yeniden açlık grevi) bir kısır döngü şeklinde tekrarlandı. Açlık grevi, cinsiyetlerinden dolayı kadınların yaşadığı haksızlıklara karşı pasif bir direniş aracı oldu.

Kadınların zorla beslenmesi, “hastanın” isteklerine karşı yürütülen acımasız ve hayatı tehdit eden bir işlemdi. Tutuklu, gardiyanlar tarafından yatağa veya bir sandalyeye bağlanıp geriye yatırıldıktan sonra burnundan yukarı veya gırtlağından aşağı mideye inen lastik bir tüp sokuluyordu. Bu işlem sırasında bazen burun ve boğazdaki dokular hasar görürken, bazen de tüp yanlışlıkla nefes borusuna sokulduğundan, gıdaların akciğerlere girmesi grevcinin hayatını tehlikeye atıyordu.

Grace Roe ve Kitty Marion gibi pek çok kadın bu süreçte 200’den fazla kez zorla beslendi. Bazıları, WSPU’nun çıkardığı The Suffragette isimli dergide bu korkunç deneyimler hakkında öfke dolu satırlar yazarak, kaba kuvvet kullanımıyla birlikte bedenin istilası, acı ve aşağılanma karşısında kendilerini tecavüze uğramış gibi hissettiklerini anlatmışlardır.

https://www.theguardian.com/commentisfree/libertycentral/2009/jul/06/suffragette-hunger-strike-protest

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.