Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin düzenlediği İletişimciler Haftası’na söyleşi yapmak üzere gelen Fatih Altaylı, Üniversiteli Kadın Dayanışma Grubu, Feminist Kadın Çevresi, Üniversiteli Feminist Grup, MSÜ Kadın İnisiyatifi ve bağımsız kadınların katıldığı bir eylemle protesto edildi ve konuşturulmadı.

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Fatih Altaylı Radyo D’deki programında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin’e yönelik “Ben bu Eren Keskin’i ilk gördüğüm yerde taciz etmezsem namerdim” sözlerini sarf etmişti.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Tanıtım Ajansı (MİTA)’nın düzenlediği şenliğin konuğu Altaylı’nın, kampüs bahçesinde konuşma yapacağı masaya oturmasının ardından, kadın öğrencilerden oluşan grup sloganlarla ve ellerinde dövizlerle protestoya başladı. “Militarizm çığırtkanlığına, tacize, tecavüze hayır” yazılı bir pankart açan öğrenciler, Altaylı’nın “tacizde bulunacağına” ilişkin ifadelerinin yer aldığı radyo programı kaydını hoparlörler aracılığıyla etkinliğe katılanlara dinlettiler. “Tacizci, tecavüzcü anlayışa ve medyaya hayır”, “Erkek egemen militarist sistemin sözcüsü Altaylı, defol” yazılı dövizler açan öğrenciler, “Kadınlar artık susmayacak”, “Tacizcileri okulda istemiyoruz” sloganları ve düdüklerle eylemlerini sürdürdüler. Altaylı’nın radyo programındaki sözlerinin de yer aldığı açıklamayı okuyan kadınlar, “Biz kadınlar, tüm kadınlara karşı cinsel şiddeti meşrulaştıran bu sözleri ve arkasında yatan zihniyeti kınıyor, bu kişiyi ne üniversitede, ne de başka bir alanda görmek istiyoruz” dediler.

Öğrencilerin alkışlarını sürdürmesi ve “okuldan defol” sloganları üzerine Altaylı, “Beni bu okula siz davet ettiniz” diyerek konuşma yapamadan üniversiteden ayrılmak zorunda kaldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.