Eren Keskin, 2002 yılında Almanya’nın Köln kentinde katıldığı bir panelde devlet kaynaklı şiddetten söz ettiği için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açıldı. Yargılama sonucunda, Eren Keskin’e 10 ay hapis cezası verildi ve ceza 6 bin TL para cezasına çevrildi.

Eren Keskin’le dayanışma için bir araya gelen kadınlar ve kadın grupları, 8 Nisan 2006 tarihinde yaptıkları basın toplantısında “Kadınların Eren Keskin’le Dayanışma Ağı” adı altında bir kampanya yürüteceklerini ilan ettiler.

Yapılan açıklamada; “Bu cezanın demokrasi ve barıştan yana olan herkese verildiğini düşünüyoruz. Demokrasiye inanan, ifade özgürlüğünün demokratik bir toplumun en temel unsuru olduğunu düşünen ve faili kim olursa olsun ‘Kadına Yönelik Şiddete son!’ diyen herkesi mahkeme kararını protesto etmeye çağırıyoruz” denildi.

Kadınların Eren Keskin’le Dayanışma Ağı, kadınların ve insan hakları mücadelesi veren örgütlerin katılımıyla imza kampanyası açtı. Eren Keskin’e verilen cezanın bozulması talebiyle 8 bin 876 kişi imza attı. Bu imzalar Nisan ayı sonunda Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Kadınların Eren Keskin’le Dayanışma Ağı, “Kadın ve İnsan Hakları için 1 TL de Sen Ver!!!” çağrısıyla madeni 1 TL´ler halinde toplam 6000 TL topladı.

“Kadınların Eren Keskin’le Dayanışma Ağı” kampanyası iki ay sürdü. 6 Haziran’da yapılan ‘Eren Keskinle Dayanışma Gecesi’ ile bitirildi. Sonuçları da kamuoyuyla paylaşıldı

http://www.birgun.net/haber-detay/eren-keskin-le-dayanisma-ozgurluk-satin-alinmaz-27451.html

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.