image036HAY GİN Kadın Platformu’ndan kadınlar, Ermeni feminist yazar Zabel Asadur’un (Sibil) Kınalıada’daki evine daha önce asılıp sökülen plaketi yeniden astı. Hay-Gin Grubu’nun Mart ayında koyduğu plaket kimliği belirsiz kişilerce yerinden sökülmüştü.

Zabel Asadur -Sibil, kadınların örgütlenerek güçleneceklerine ve bu şekilde güçlü bir kimlik kazanacaklarına inanarak, kadın hakları savunucusu olarak henüz daha genç yaşlarında Anadolu Ermeni kadınlarının sorunları için mücadele etti. 1879’da ”Milletperver Ermeni Kadınları Cemiyeti” (Azkanıver Hayuhiantz)’ni kurdu. 1894 tarihinde zamanın baskıları sonucunda, Sibil’in çok önemsediği ”Milletperver Ermeni Kadınları Cemiyeti” kapandı. Ancak Sibil mücadeleyi kesintisiz sürdürdü. 1908’de Meşrutiyetin ilanından sonra dernek tekrar açıldı. Sibil, 19 Temmuz 1934’te hayatını kaybetti.

Sibil’in fotoğrafını evine asan Hay Gin Kadın Platformu, kuruluşunu 22 Aralık 2001’de Avukat Luiz Bakar’ın Medeni Kanun’daki değişiklikleri anlatacağı bir konferans ile kamuoyuna duyurdu. 3-4 yıl kadar faaliyet gösteren Hay Gin Kadın Platformu o tarihe kadar birbirinden bağımsız olarak kadına yönelik etkinlikler ve çalışmalarda bulunan herkesi bir çatı altında birleştirmeyi hedefleyerek yola çıktı. Platform, feminist okumalar, film gösterimleri ve feminizmin Ermeni tarihine sahip çıkma faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye kadın hareketinin aktif bir bileşeni olmaya çalıştı. 3-4 yıl sonra da platform dağıldı ve üyeleri etkinliklerini bağımsız sürdürmeye başladı.

Kaynaklar

Kadın Eserleri Kütüphanesi 2019 Ajandası

http://www.5harfliler.com/devrim-yaratan-bir-hayat-zabel-yesayan/

https://hyetert.org/2003/10/13/radikal2-sibil-istanbullu-mu/

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.