“Beş Vakit”, “Hayat Var”, “Mustang”, “Sibel” gibi filmlerden tanıdığımız oyuncu Elit İşcan, Ekim 2018’de “Yaşamayanlar” dizisindeki rol arkadaşı Efecan Şenolsun’un kendisine cinsel saldırı ve hakarette bulunduğuna dair savcılığa şikayette bulundu ve konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından bir metin yayınladı. Elit’in ifşasıyla aynı dönemde gerçekleşen Talat Bulut vakasının da tetikleyici etkisiyle Kasım 2018’de, bir grup kadın sinemacı bir araya gelerek setlerdeki cinsel taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek üzere #SusmaBitsin platformunu oluşturdu.

Yargıya taşınmaya çalışılan birçok şikayetin, yeterli delil bulunamaması gibi sebeplerle davaya dönüşmediği bir dönemde, geçtiğimiz yıl nisan ayında mahkeme Efecan Şenolsun hakkında ‘cinsel saldırı’ ve ‘hakaret’ suçlarından 17 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Türkiye için önemli bir emsal teşkil eden davanın ilk duruşması Ekim 2019’da gerçekleşti. Şenolsun’un avukatı “Susma Bitsin harekatı diye bir şey kurulmuş, yanlış bilgiler yayarak gencecik çocuğun hayatını karartmaya çalışıyorlar” gibi cümlelerle savunmasına başladığında duruşma salonunu dolduran, birçok çalışma alanından kadınlar olarak çok tanıdık bir savunma kültürüyle, erkek şiddeti davalarından bildiğimiz bir manüplasyonla karşı karşıya kaldık. Duruşma süresince çoğunlukla gülerek, aşağılayıcı bir üslupla konuşan, setten çeşitli fotoğraflar göstererek ‘herkesle bu kadar yakın mısındır’ gibi sorular soran, Elit’in verdiği ifadeyi çarpıtarak savunmasını yapan avukatının ardından, ailesi ve yakınlarıyla salona gelen Şenolsun da ne kadar mağdur ve suçsuz olduğuna dair cümleler kurmaya çalıştı. Tarafların ifadeleri alındıktan sonra dava, ikinci celsede tanıkların dinlenmesi için 12 Mart 2020’ye ertelendi.

Elit susmadı, konuştu. Şimdi sesini duyurma ve yanında olma sırası bizde. Herkesi 12 Mart Perşembe günü saat 14.00’te İstanbul Anadolu Adliyesi’nde olmaya davet ediyoruz. #SusmaBitsin.

 

Adres: İstanbul Anadolu Adliyesi – 19. Asliye Ceza Mahkemesi

Cevizli Mah E-5 Güney, E-5 Yanyol No:5, Kartal/İstanbul

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.