Londra’da bir otobüste beş erkek, lezbiyen iki kadına cinsel tacizde bulundu, zorla öpüşmeleri yönünde şiddet uyguladı ve kadınlar direnince onlara saldırdı.

1978’de ilk tüp bebeğin doğumunda emeği olan üç bilim insanından biri olan embriyolog ve hemşire Jean Purdy’nin ismi, tüp bebek teknolojisinin kurucularını onurlandırmak üzere Kershaw’s Cottage hastanesi tarafından hazırlanan plakette, diğer iki erkek bilim insanından farklı olarak yer almadı.

İngiltere’de kadın örgütlerinin açıklamalarına göre savcılığın cinsel saldırı vakalarını soruşturma yöntemleri sebebiyle 2014-18 arasında dava açılan vakalar %44 düştü, saldırıları polise şikayet eden kadınların %4’ünden azı şikayetlerinin sonucunda dava açılacağını düşünüyor.

Gazeteci İsmail Küçükkaya, 16 Haziran’da 23 Haziran seçimleri için Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın katılacağı yayının moderatörlüğünü kendisinin yapacak olması konusunda kendisini eleştiren HDP’li Garo Paylan’a “kadın duygusunu ve ruhunu herhangi bir kadından daha fazla yansıttığıma inanıyorum” buyurdu. Ortak yayın fikrini gündeme getiren gazeteci Didem Arslan Yılmaz da bu süreçteki erkek dayanışmasını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta evinde bıçaklı saldırıya uğrayan Ermeni bir kadın (failler yakalanmadı) ailecek ülkeyi terk etmeye karar verdiklerini söyledi.

Eskişehir’de Ramazan Dikbıyık karısı Şeker Dilbıyık’ı “başkalarıyla görüştüğü” için öldürmüş, indirimsiz ceza almıştı. Yargıtay kararı bozdu, mahkeme yeni kararında “maktulün evli olduğu halde sadakat yükümlülüğüne aykırılık teşkil eder şekilde başkaları ile telefon veya sosyal medya aracılığıyla görüştüğüne dair düşünce oluştuğu, her ne kadar HTS kayıtları ile ispatlanmasa da, eylemin haksız tahrik ile gerçekleştiği”ne karar vererek cezayı düşürdü.

Esenyurt’ta Elif Uzun isimli bir kadın evinde öldürülmüş olarak bulundu.

Eğitim-Sen’in açıkladığı rapora göre kız çocukların okula gitme oranı son bir senede %99.61’den 91.7’ye geriledi.

Batman’da Serdar Yılmaz 4 aylık hamile olan karısı Melek Yılmaz’ı öldürdü.

Barış bildirisine imza attığı için yargılanan akademisyen Noemi Levy’nin duruşmasında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi AYM’nin Ayşe Öğretmen kararını değerlendirerek ““O beraat o mahkemenin ayıbı. Terör örgütünü övmek ifade özgürlüğü mü? Bir bayana tecavüz etmek ifade özgürlüğü müdür? Yani şurada bir kadına tecavüz edilse bunu savunabilir misiniz?”” buyurdu.

Kuşadası’nda M.E. K. isimli bir erkek, üç kadına cinsel tacizde bulundu, kadınların erkeğe fırlattıkları terliği silah sayan mahkeme, kadınlar hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı, M.E.K. hakkında ise soruşturma başlatılmadı.

Vatikan, “eğitimdeki toplumsal cinsiyet krizi”ni çözmek adına aile, kadın-erkek tanımları içeren bir broşür hazırlayarak Katolik eğitim kurumlarına dağıttı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.