Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında nitelikli cinsel saldırı, cebir ve tehdit ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, tehdit ve hakaret suçlarından dava açılmış olmasına rağmen kendisi hala tutuksuz. Duruşma öncesi açıklama yapmak isteyen kadınlar ise gözaltına alındı. Duruşmada şikayetçi kadının savcının kendisine “ben niye tecavüze uğramıyorum” dediği, heyetin de “müdahale edemedin mi?” diye sorduğu ortaya çıktı.

Hindistan’da geçtiğimiz hafta cinsel saldırı davası açtığı erkekler tarafından duruşmaya giderken yakılan kadın hayatını kaybetti.

İstanbul’da Kadın Meclisleri’nin ve Ankara’da Ankara Kadın Platformu’nun #LasTesis eylemlerine polis müdahale etti ve kadınları gözaltına aldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) İnsani Gelişme 2019 Raporu’nun Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde Türkiye 162 ülkeden 66’ncı.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi Birimi’nin (UN Women) başlattığı kampanyada kadınlardan Türkiye haritasında kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri işaretlemeleri istendi, haritada işaretlenmeyen yer kalmadı.

ABD’li Hollywood yapımcısı Harvey Weinstein, hakkında cinsel taciz ve saldırı şikayetinde bulunan kadınlarla 25 milyon dolar tazminat karşılığında anlaştı.

Defalarca şikayet etmesine rağmen S. eski kocasının şiddetinden kurtulamıyor.

Hatay’da dedeleri C.Ö.’nün cinsel istismarına maruz kalan 14 ve 15 yaşlarındaki iki kardeşin annesi G.Ö. dava sürecinde sürekli baskılara maruz kalıyor.

Antalya’da Ayşenur Güven’in intihara sürüklenmesine neden olduğu suçlamasıyla yargılandığı davada 14 yıl hapis cezasına çarptırılan akrabası Selahattin S. serbest bırakıldı.

Burdur’da astsubay M.E., karısı Gül E.’yi öldürdü.

“Şüpheli şekilde” ölen Alara Karademir’in dosyasında 1 yıl sonra hala bir gelişme yok, soruşturma savcısı “kızın ne işi vardı orada” diye sorabiliyor ve yakınlarına göre olayın tek şüphelisi olan akademisyen H.A.G. serbest.

İstanbul Maltepe’de Abdulselam G., Didem M.’yi öldürdü.

Tuğçe Ülkü Gürbüz’ü asansör boşluğuna itip, ağır yaralanmasına neden olan Mustafa Kafes serbest bırakıldı.

Bayburt’ta R. Ç. bir süredir taciz ettiği Zehra Erdemir’i öldürdü.

Kocaeli’de Orhan Şahin karısı Aslı Şahin’i öldürdü.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.