Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atandı. 2016’da atanan kayyumların ilk ve en çok kadın kurum ve örgütlerini hedeflemesine paralel olarak, Mardin’e atanan kayyum ilk iş olarak belediyenin kadın çalışmalarını durdurdu.

Bakan Süleyman Soylu, Avrupa’nın ve HDP’nin LGBTİ+ meselelerini gündeme sokmaya çalıştığını belirtti; “Ben bunu doğru bulmuyorum. Çocuklarıma, aileme, çevreme, akrabalarıma, arkadaşlarıma, yaşadığım çevreye… Ben bunu böyle siyasal bir meşruiyet ve bir yaşam meşruiyeti olarak ben bunu doğru buluyor değilim. Bu benim tercihim. Doğru da değil,” diyerek LGBTİ+’leri hedef gösterdi.

“Ameliyat olabilir” raporuna rağmen Adalet Bakanlığı bütçe ayırmadığı için trans geçiş operasyonunu gerçekleştiremeyen mahkum Buse, cezaevinde cinsel organını kesti. Hastaneye kaldırılan Buse’nin durumunun iyi olduğu, mücadelesini sürdüreceği belirtildi.

Pop şarkıcısı Çelik, konser esnasında transfobik olduğu kadar saçma sözler sarf etti.

Cami avlusunda gerçekleştirilen bir tarikat şeyhini karşılama töreninin görüntüleri, “şeyh”in yedi yaşinda bir kız çocuğuna el öptürmekten imtina ederek Cübbeli Ahmet’in öğretilerini yaşattığını gösterdi.

Sekiz yıldır kamuda çalışan bir birey, hakkında “eşcinsel olduğuna dair ihbar olduğu” için önce uzaklaştırma aldı, ardından hakkında soruşturma olmadığı halde savunması alındı ve meslekten ihraç edildi.

Cinsel istismardan sabıkası bulunan adam, başka bir çocuğu istismar ederken suç üstü yakalandı. Cinsel saldırıya maruz kalan küçük çocuğun kaçmasıyla ortaya çıkan olayda, çevredekiler tacizcinin görüntülerini alarak polise haber verdi.

Madrid’de, geçtiğimiz yazdan beri her gün farklı bir kadının kamusal alanda çekilmiş etek altı görüntülerini internette yayınlayan adam tutuklandı.

Konya’da bir kadın, hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttığı, evli olduğu adam tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Adana’da bir kadın, iş yerinin kapısından girmek üzereyken plakası “evleniyoruz” yazısıyla kapatılmış bir araçtan açılan ateş sonucu hayatını yitirdi.

Çin’de bir adam, boşanma duruşması öncesi kendisinden boşanmaya çalışan kadını motorla ezmeye çalıştı.

Ağrı’da Özkan Nuyan adlı adam, kendisinden ayrı yaşayan eşini boşanmaya razı olacağını söyleyerek görüşmeye çağırdı, buluşmaya gelen kadını tabancayla vurarak öldürdü. Nuyan, tutuklandı.

İstanbul Beşiktaş’ta tacizci bir adam, elindeki kahveyi uğradığı sözlü tacize tepki gösteren kadının üzerine fırlattı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Fatih Poyraz adlı adam, akrabalarıyla birlikte kendisinden gördüğü şiddet sebebiyle çocuklarını da alarak ailesinin evine sığınan kadını “almak” üzere ailenin evine gitti; ailenin yardım çağırması üzerine araya giren mahalleli dahil 6 kişiyi öldürüp 9 kişiyi yaraladı.

İki Rus futbolcu hakkındaki darp davasında tanık olarak dinlenmeyi kabul eden kadın, bir binanın dördüncü katından aşağı atıldı.

İstanbul Kağıthane’de yıllardır kendisini taciz eden komşusu Cengiz K.’yı özsavunma amaçlı öldüren kadın, tutuklanarak cezaevine götürüldü.

Urfa Barosu’nun hazırladığı rapora göre, 2019’un ilk altı ayında şehirde 378 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı, yaşları 12-16 arası olan çocukların 21’i hamile kaldı.

Meksika’da iki çocuk ve bir kadının uğradığı polis tacizi sonrasında kadınlar sokaklara çıktı.

Kuzeninin çocuğunu 9 yaşından 17 yaşına kadar istismar eden Vedat Tarhan tutuklandı. İstismara maruz bırakılan çocuk, 26 yaşında bu olayın etkisiyle intihar etti, tutuklama ancak intiharın ardından gerçekleşti.

Adana’da 14 yaşında bir çocuğa çeşitli zamanlarda cinsel istismarda bulunan Hasan G., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İzmir’in Dikili ilçesinde bir kadın, önce eski kocası tarafından dövüldü, ardından eski kocasının babası tarafından vurularak öldürüldü.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Güneş, ev kadınlarına devlet memurluğu statüsü verilmesini teklif etti.

AKP ve MHP, nafaka hakkının törpülenmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.