El Salvador’da istenmeyen gebelikler nedeniyle kadınlar çıkışsız bir sistemin içinde. Kadın düşmanı savcılar, gebe kadınların peşinde.

El Salvador, kürtajın tamamen yasak olduğu üç Orta Amerika ülkesinden biri. Kadınlar kürtaj nedeniyle iki yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası alabilir. Ülkenin altı milyonluk nüfusunun %80’i Katolik ve dindar. Kadınlara karşı ayrımcı tutum ve politikaların yanı sıra, çete şiddeti ile de dikkat çeken ülkelerden.

Tahminlere göre, her yıl yirmi beş bin kadın tecavüz sonucu gebe kalıyor, her yıl binlerce kürtaj gizli yapılıyor.

El Salvador’da istenmeyen gebelikler nedeniyle kadınlar çıkışsız bir sistemin içinde. Kadın düşmanı savcılar, gebe kadınların peşinde. Öyle ki, kadınlar düşük nedeniyle bile, devlet hastanelerine başvurduğunda, bazen fetüsü öldürmekle suçlanıyor ve 30 ila 40 yıl arasında hapis cezası olan cinayet suçundan yargılanıyorlar. Konuyla ilgili değerlendirmelere göre, özellikle, fakir ve genç kadınlar ile tecavüz mağduru kadınlara yönelik soruşturmalar çoğunlukta.

Evelyn Beatriz Hernandez ölü doğum nedeniyle yargılandığı cinayet davasında beraat etti

Salvadorean rape victim Evelyn Hernandez (C) appears before Ciudad Delgados court, San Salvador, on July 15, 2019. - Evelyn is facing a new trial after being temporarily released on February 9 serving a 30-year-sentence for aggravated homicide after her baby died at birth. She gave birth in April last year in the makeshift bathroom of her home in the central Cuscatlan region. She was 18 years old and eight months pregnant. She said her son was stillborn but a court in the city of Cojutepeque convicted her on July 6, 2017 of murdering him. (Photo by MARVIN RECINOS / AFP) (Photo credit should read MARVIN RECINOS/AFP/Getty Images)21 yaşındaki Evelyn Beatriz Hernandez, maruz kaldığı tecavüz sonucu gebe kalmış ve ölü doğum yapmıştı. Savcılar, kendisinin ölü doğumuna kürtajın neden olduğu iddiası ile, El Salvador’un sıkı kürtaj yasalarına aykırılıktan dolayı cinayet suçlaması ile soruşturma başlattı.

Hernandez, 30 yıl hapis cezası talebiyle, insan öldürme suçundan yargılanırken 33 aydır hapishaneydi. Savcılar, 40 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasını istiyordu.

2016 yılında, Hernandez, 32 haftalık hamileyken şiddetli ağrılar hissetti ve tuvalette düşük yaptı. Fetüs cansız bir şekilde bulundu. Hernandez, savunmasında gebe olduğunu farketmediğini ve düşük yaptığında fetüsün ölü olduğunu söylemesine rağmen, savcılar tarafından fetüsü bilerek korumadığı ve ölü doğum için düşük yaptığı iddia edilerek, cezalandırılması istendi. Adli uzmanlar, fetüsün rahimde mi yoksa düşük sonrasında mı öldüğünü belirleyemedi.

Hernandez’e karşı 40 yıl hapis istemi ile açılan davada, mahkeme delil yetersizliği nedeniyle beraatine karar verdi. Hernandez karar sonrası, kendisiyle dayanışmak için mahkemeye gelen onlarca kadına teşekkür etti.

Haber için yararlanılan kaynak: https://www.theguardian.com/world/2019/aug/20/el-salvador-victim-acquitted-over-stillbirth-charge?fbclid=IwAR0B4NMl41SgB1vcIPyKktvTFBhrlT_TWkpl67-CBHS8EfZMSpZz-SNp-3o

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.