Kocasından şiddet gördüğü ve devlete başvurduğu halde şiddetten kurtulamadığı için onu öldürmek zorunda kalan Yasemin Çakal’ın İstinaf Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında mahkeme oyçokluğu ile yerel mahkemenin “cezasızlığa yer olmadığı” kararını bozdu, Yasemin’e 15 yıl ceza verdi, davayı takip eden feministler Yargıtay’a başvuracak.

Nobel ödüllerini veren İsveç Akademisi’nde bir kadın üyenin kocası Jean-Claude Arnault’nun, ödül sahiplerini önden sızdırdığı ve 18 kadına (akademi üye ve yakınlarına) cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı, akademiden beş kişi istifa etti.

Cinsel istismar hakkındaki yasa tasarısı TBMM’ye geldi, tasarıda özetle hadım cezası, ceza artırımı, istismar haberlerine yayın yasağı, akran çocuk cinselliğinin cezalandırılması gibi düzenlemeler bulunuyor.

Antalya’da beş yaşındaki kız çocuğunu istismar etmekten yargılanan S.S.Y. beraat etti.

Bursa’da bir baraj kenarında Ömriye K isimli bir kadının cesedi bulundu.

Antep’te Hasan Ç. sürücü kursunda tartıştığı Sevda Betül Altıntaş’ı bıçaklayarak öldürdü.

İstanbul’da V.H. kendinden boşanmak isteyen D.H.’yi vurdu, ardından intihara teşebbüs etti.

Ajans Press’in iş yaşamındaki cinsiyet araştırmasına göre Türkiye’de her 5 üst düzey yöneticiden 1’i kadın.

Van’da imam nikahlı olduğu Kader Özdemir’i 50 bıçak darbesiyle öldüren Halit Çançin’i, mahkeme cezada ağırlaştırma hükümlerini (canavarca hisle öldürmek) uygulamadığı gibi indirim yaparak 25 yıla mahkum etti.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.