Anayasa Mahkemesi’nin eylem yasağına “ihlal kararı” vermesine rağmen, Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanlarına yönelik polis saldırısında 23 kişi gözaltına alındı. Diğer yandan AYM, Cumartesi Anneleri/ İnsanlarına yönelik polis saldırısına ilişkin ikinci kez hak ihlali kararı vermişti.

Bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Nisan’da 24 kadını ve üç çocuğu öldürdü, en az 56 kadına şiddet uyguladı, en az dört çocuğu istismar etti ve en az beş kadını taciz etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun Nisan ayı raporunda ise 23 kadının şüpheli şekilde ölü bulunduğu belirtildi.

Kaos GL Nisan ayındaki LGBTİ+’lara yönelik hak ihlallerini derledi. Derleme LGBTİ+ karşıtı söylemlerin arttığını ve LGBTİ+’lara dönük hak ihlallerinin de üzerini örttüğünü ortaya koyuyor.

Uganda’da geçtiğimiz ay kabul edilen eşcinsellik karşıtı yasalar nedeniyle LGBT+’lara yönelik şiddet artarken birçok LGBTİ+ ülkeden kaçmaya zorlanıyor.

Transfobik saldırıların hedefindeki trans kadın Ajda Ender’in davası 11 Mayıs Perşembe günü 11:15’te İstanbul Çağlayan 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. LGBTİ+ örgütleri Ender’in barınma ve güvenlik hakkı için verdiği mücadeleyle dayanışma çağrısı yaptı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Mayıs’ta, partisinin Urfa Eyyübiye Seçim İrtibat Bürosu’nun açılışında yaptığı konuşmada LGBTİ+ yurttaşları “sapkınlık” söylemiyle hedef aldı.

Yeniden Refah Partisi Düzce’de seçim aracının üzerinde erkek adaylarının fotoğrafını ve ismini kullanırken, kadın adayını siluet şeklinde göstererek sadece adını yazdı.

Nusaybin’de iki çocuğa cinsel istismarda bulunan uzman çavuş E.K. tutuklandı.

Rusya’da iki kadın sanatçı, şair ve tiyatro yönetmeni Evgenia Berkovich ve dramaturg Svetlana Petrijchuk, “Finist – Yasnyy Sokol” adlı oyunları nedeniyle “terörizmi meşru göstermek” iddiasıyla tutuklandı.

İstanbul Tuzla’da Medeni Aydın isimli erkek 1,5 yıl önce boşandığı ve sığınma evinde kalan Dilek Kayacan’ı öldürdü.

İstinaf, Sivas’ta boşandığı Müzeyyen Baykal’ı yaralayan Necmettin Gündüz’e yerel mahkeme tarafından ‘takdir indirimi’yle verilen 13 yıl 4 ay hapis cezasını onadı.

Malatya’da Mesut Demirhan isimli erkek, kendisinden ayrılan Zeliha Temel’i silahla vurarak öldürdü.

Adana’da Özgür Durmuş isimli erkek, evli olduğu İptihel Baba’yı, kayınvalidesi İnaye Hellak’ı ve engelli kayınbiraderi Muhammed Baba’yı kesici aletle öldürdü.

İzmir Karşıyaka’da Yıldıray Z. adlı erkek, birlikte yaşadığı Sultan Kaya’yı pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

Zonguldak Ereğli’de Başaran Çevikoğlu isimli erkek kendisini reddeden Yeşim Sönmez’i pompalı tüfekle vurarak öldürdü.

İstanbul Başakşehir’de Abdurrahman Hamo isimli erkek kendisini reddeden Adanur Uzkul adlı kadını silahla vurarak öldürdü.

Adana’da Uğur Doğan isimli erkek, bir süre önce kendisinden boşanan Rahime Doğan’ın annesi Şerife Yıldız ile kız kardeşi Sümeyye Ergin’i öldürdü.

Tunuslu kadınlar, 28 Nisan’da sembolik olarak düzenledikleri cenaze töreni ile kadın cinayetlerine dikkat çekti. Eyleme katılan kadınlar hükümete kadına yönelik şiddetle mücadelede sorumluluk alması çağrısında bulundu.

Afganistanlı kadınlar, BM tarafından Afganistan’ın geleceğinin konuşulacağı Doha’da yapılacak toplantıya Taliban’ın davet edilmesini protesto etti ve gelecekleri için Taliban’ın dayatılmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

İzmir’de boşanma aşamasında olduğu Ceylan Ortayayla’yı öldüren Yunus Ortayayla’nın ağırlaştırılmış müebbet cezası “haksız tahrik indirimi” ile 24 yıla düşürüldü.

İzmir’de Ceyda Yüksel’i öldüren Serkan Dindar’a “kasten öldürme” suçundan “haksız tahrik” indirimi uygulanarak 18 yıl hapis cezası verildi.

İzmir Konak’ta K. Koluman isimli erkek boşanma aşamasında olduğu Recibe Koluman’ı silahla vurarak öldürdü.

Bolu’da kedi sahiplendirme bahanesiyle evine çağırdığı E.C.’ye cinsel saldırı girişiminde bulunan Amir Sharif Rad adlı erkek 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aydın’ın Nazilli ilçesinde Muhammed Arslan isimli erkek evli olduğu Adanur Arslan’ı darp ederek öldürdü.

İstanbul Planlama Ajansı’nın, İstanbul’un çeşitli semtlerinde yaşayan ve farklı sosyoekonomik grupları temsil eden ev kadınları ile görüşerek elde ettiği verilere göre çalışmayan kadınların yüzde 70’i ihtiyaçları için eşinden harçlık alıyor, yüzde 23’ü temel ödemelerini dahi yapamıyor, yüzde 54’ü kentin diğer yakasını görmemiş.

İstanbul Sarıyer’de motosikletli bir erkek yolda yürüyen Asmin Ayçe’ye cinsel saldırıda bulundu. Suç duyurusunda bulunan Asmin Ayçe. “Yaşadığım sokakta kendimi güvensiz hissetmek istemiyorum, yakalanması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde Eyüp Yel isimli erkek, arazi anlaşmazlığı yaşadığı iddia edilen İzzet Tunç’un evini basarak annesi Emine Tunç’u öldürdü.

Uşak’ta Fikret Sabancı isimli erkek, Tülin Koyutürk’e saldırarak darp etti. Tülin Koyutürk, hastaneye kaldırılmasının ardından emniyete giderek Fikret Sabancı’dan kasten yaralama suçundan şikâyetçi oldu.

Kayseri’nin Talas ilçesinde B.U. adlı erkek H.B. adlı kadını boğazını keserek yaralama gerekçesiyle gözaltına alındı.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde, Y.Ö. isimli erkek, evli olduğu S.Ö. isimli kadını boğarak öldürdü.

Konserinde yaptığı şaka nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan yargılanan Gülşen’e 10 ay hapis cezası verildi. 

Türkiye Siyasetinde Cinsiyetçi / Cinsiyetsiz Kelime Kullanımı ve ‘Kadına Şiddet’ Konusuna Değinme Raporu başlığıyla yayımlanan çalışma erkek siyasetçilerin büyük oranda cinsiyetçi bir dil kullandığını ortaya koyuyor.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile fotoğrafı olan, cinsel saldırı şüphelisi Sadullah Alagöz’ün dosyasına bakan Cumhuriyet Savcısı’nın görevden alındığını duyurdu.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.