Yılın ilk 10 ayında erkekler tarafından katledilen kadın sayısı 275’e ulaştı. 2021 Ekim’e göre bu senenin aynı ayında kadın cinayetlerinde yüzde 88 artış gerçekleşti.

Yargı; “Kadın erkek eşitliği tamamen yalan, namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Sokaklar kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” diyen imam Halil Konakçı’nın, kadınları hedef alan sözlerini ‘ifade özgürlüğü’ olarak değerlendirdi. Kadınlar, “Şiddet din üzerinden meşrulaştırılıyor, kadınlar için tehlike saçıyorlar” dedi.

İstanbul’da yaşayan Faruk Karabülak, eşi Kudret Karabülak’ı uyurken silahla ateş ederek katletti.

Kadınların tıbbi düşük uygulaması için kullandıkları ‘kürtaj hapının’ Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmasıyla söz konusu ilaç internet üzerinden kaçak olarak satılıyor.

Kendisi ve çocuklarını darp eden eşini öldüren Fatma Koç’un beraatine karar verildi. Mahkeme suçu “meşru müdafaa” kapsamında saydı.

Üniversiteli kadınlar, hijyenik pede ulaşmakta zorlandıkları için alternatif çözümlere yöneldi. Jinekolog Saraç, “Ruhsal anlamda sorunlara neden oluyor. Genç kadınlara ücretsiz ped sağlanmalı” dedi.

Gamze Açar’ın öldürülmesiyle ilgili davanın gerekçeli kararında, cinsel saldırı faili Rıza Doğan’ın “şikayetçi olmasın” diye Açar’ı öldürdüğü yer aldı.

İzmir’de, o dönem 16 yaşında olan işitme ve zihinsel engelli İ.U.’ya (18) cinsel istismarda bulunup, ‘fuhşa sürüklemek’ suçlamasıyla yargılanan H.K. isimli erkek, yerel mahkemece 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında H.K.’ye verilen hapis cezası istinaf mahkemesince bozulurken, beraatine karar verildi.

Eşini boğazından bıçaklayıp, eşarpla boğmaya çalışan kocaya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası olay “teşebbüs aşamasında kaldı” gerekçesiyle 16 yıl 9 aya düşürüldü, Yargıtay cezayı onayladı.

Fransa’da sekiz kadın, ana haber bülteni sunuculuğu yapan Poivre d’Arvor’u cinsel saldırı ile suçluyor. Basın çalışanı kadınlar maruz kaldıkları tüm taciz ve mobbingleri Twitter üzerinden ifşa ediyor.

İzmir’de Sibel Çelik’e cinsel saldırıda bulunup, öldüren ve cesedini yakan H.Y., altı yıl sonra kaçtığı Almanya’dan Türkiye’ye getirilerek, tutuklandı.

İstanbul’da hareket halindeki otomobilin önünü kesen silahlı kişiler, araçtaki kadını kaçırdı, sürücüyü öldürdü.

Kaos GL, RTÜK’ün LGBTİ+’ları hedef gösteren “Büyük Aile Buluşması” çağrısını kamu spotu olarak yayınlamasını mahkemeye taşıdı.

Şırnak’ın Şenoba beldesinde 18 Ağustos günü Ahmet Babat 17 yaşındaki Firdevs Babat’ı katletti. Korucu olan abisi Ramazan Babat’ın silahıyla Firdevs’i katleden Ahmet Babat olaydan sonra tutuklanırken, iki gün sonra korucu Ramazan Babat da bir çocuğa cinsel saldırıda bulunduğu için gözaltına alınarak tutuklandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde üç gündür polis tarafından kayıp olarak aranan Aynur Çiçek, bir süredir görüşmediği belirtilen ve erkek arkadaşı olduğu iddia edilen S.Ç.’nin evinde ölü bulundu. S.Ç. ve dairenin sahibi gözaltına alındı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde Beylikdüzü metrobüs durağında Sadrettin Ö. isimli erkek, Neriman Sakallı isimli kadını silahla vurarak öldürdükten sonra intihar etti.

Japonya’da eylül ayında, 12-34 yaşlarındaki yaklaşık 2600 kişiden alınan verilerle hazırlanan bir anket, ülkedeki LGBTİ+ gençlerin yüzde 48’inin son bir yıl içinde intiharı düşündüğünü gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı’nın istenmeyen gebeliği önleyici sağlık hizmetleri kapsamında birinci basamak sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak dağıttığı doğum kontrol hapları ve prezervatif gibi ürünler artık halka ücretsiz olarak sunulmuyor. Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformundan Filiz Kocaboğa, “Türkiye’de istenmeyen gebeliği önleyici yöntemlere ilişkin epey bir yol alınmıştı. Ancak bugün bu kazanımların gerisine düşüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.