Adalet Bakanlığı kadına yönelik şiddetle mücadele için yeni genelge yayınladı. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun uygulansa zaten ihtiyaç duyulmayacak olan bu genelge ek olarak şiddet olaylarının paylaşılması hakkında sosyal medyada gizlilik öngörüyor.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, 2020 bütçe planlamasında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 125 milyar 8 milyon lirayla en büyük ikinci bütçeye sahip olduğunu ancak bu bütçenin yüzde 84’ünün zorunlu ödemelere ayrıldığını ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’ne sadece yüzde 1 pay verildiğini açıkladı. Bakanlığın düzenlediği ve 50 kişinin katıldığı Genç Müslüman Kadınlar İçin Liderlik Programı’na ise toplam 1 milyon 163 bin TL harcandı.  Eğitim-Sen’in raporu ise, Diyanet bütçesinin eğitim yatırımlarının iki katı olduğunu ortaya koydu.

CHP’li Lale Karabıyık’ın hazırladığı rapora göre yasa gereği Türkiye’de belediyelerde 237 kadın sığınma evi bulunması gerekirken, yalnızca 32 sığınma evi var.

TÜİK verilerine göre geçtiğimiz yıl 17 yaş altında 11 bin 803 çocuk doğum yaptı.

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi; Kadın Destek Uygulaması (KADES), yani İçişleri Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliğinde şiddet riski altında olan kadınlar için oluşturulan “panik butonu” uygulamasının 21 ayda 15 bin 489 kadın tarafından kullanıldığını ancak başvuruların sonucunda ne olduğunun bilinmediğini açıkladı.

Zeliha Erdemir kendisine şiddet uygulayan eski kocası Cem Kara’yı 46 kez şikayet ettiğini ancak sonuç alamadığını ifade ediyor.

Geçtiğimiz sene İstanbul’da iş yerinin üçüncü katından “düşen” Aysun Yıldırım’ın ölümü intihar diye kayda geçirilmişti, ailenin itirazı üzerine dosya tekrar açıldı ve “şüpheli ölüm” olarak incelemeye alındı.

Bir kadını tecavüzle tehdit ettiği gerekçesiyle gündeme gelen Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı Yunus Memiş istifa etti.

Denizli’de Bekir A. kendisinden boşanan Ekatarina Efimova’nın yanında iki çocuğunu kaçırdı, 13 ay sonra çocuklar bulundu ve Bekir A. serbest.

İzmir’de İbrahim Tekin karısı Filiz Tekin’i öldürdü.

Kars’ta Barış Alkan hamile karısı Sezen Alkan’ı öldürdü, mahkeme başkanı haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi.

Hakkında kasten yaralama, hakaret ve tehditten dava açılan Soner Güztepe, eski karısı Merzuka Altunsöğüt’ü ve kızı Cennet Güztepe’yi tehdit etmeye devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM’deki #LasTesis eylemi hakkında “kanuna, Anayasa’ya rağmen en geniş yetkimi kullanacağım” dedi.

Balıkesir’de M.B., Nazan C.’yi öldürdü.

Tayland’da beş kadını öldüren Somkid Pumpuang ‘iyi tutumu’ gerekçesiyle salındıktan birkaç ay sonra bir kadını öldürdü.

Kırgızistan’da 27 Kasım’da açılan ve sadece kadın sanatçıların eserlerini sergileyen 1. Çağdaş Sanat Feminal’ine hükümet tarafından sansür uygulandı.

İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi Etki Araştırması’na göre, beyaz yakalı kadın çalışanların yüzde 75’i en az bir kez şiddetin bir türüne kalmış.

Kaos GL Derneği’nin yayımladığı “Türkiye’nin LGBTİ Mültecilerle İmtihanı” isimli raporda barınma hakkı ihlal edilen LGBTİ mülteciler anlatılıyor.

Diyarbakır Şiddetle Mücadele Ağı’nın, son 5 aylık raporuna göre 838 kadın şiddet gördü.

İstanbul’da Fatma Şengül’ü öldüren Zeynel Akbaş’a mahkeme haksız tahrik indirimi verdi.

İstanbul’da dini nikahla evli olduğu Güneş Karaçuban’ı öldüren Sabri Barçağ’a mahkeme haksız tahrik indirimi verdi.

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.