Afganistan’da Ağustos 2021’de yönetimi yeniden ele geçiren Taliban, ülkedeki kadınların üniversiteye gitmesini yasakladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AKP’li kadınların düzenlediği toplantıda, çocukların cinsel istismarını “münferit vaka” olarak niteledi. Anayasa değişikliği teklifinin LGBTİQ+ varlığını toplum ve “aile” dışı kılma iddiasını vurguladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Kadına Yönelik Şiddet İzleme Komitesi’ kadınlar tarafından protesto edildi. Canan Güllü, “Bizim çözümlerimiz dinlenmiyor. Altı yaşındaki çocuklar artık evlendirilmesin, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilinmesin ve anayasada değişiklik yapılmasın diyoruz. Buraya geldik ve polis tarafından engellendik. Hırpalandık. Ama biz kadınlar için mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan “Sahnelere yeniden dönmesini memnuniyetle karşıladığım Gülşen, bir iddiaya göre sahne aldığı mekânda şöyle demiş: ‘Aranızda emniyetten kimse var mı?’ Gülşen’i uyarıyorum: O mekânlarda emniyetten kimse olmaz. Ama mutlaka bir imam hatipli olur. İmam hatipliler artık hiç olmayacak yerlerde olabiliyor Gülşen. Onlara sallarken üç kere düşünsen iyi edersin yani.” dedi.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarına değinerek, “Seçimlere gidiyoruz, yeni Fadime Şahinler zuhur ettirmek, ülkeyi İslâmî cemaatler üzerinden germek, kaosa sürüklemek için çırpınan aşağılık tipler ortalıkta cirit atıyor!” dedi.

Çalıştığı avukatlık bürosunda patronunun tacizine uğrayan kadın Avukat E. B’nin şikayetiyle açılan dosyada üç savcı değiştirildikten sonra takipsizlik kararı verildi. Gerekçelerden biri de “MHP’nin çalışmasına zarar vermek”.

Muğla Menteşe’deki Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencisini taciz eden beden eğitimi öğretmeni A. Ş., 16 Aralık’ta ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Avukat Alev Öztürk, “Bu durum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirildiğinde ne yazık ki şüpheli, mağdur çocukla okullar kapanana kadar aynı okulda kalmaya devam etti. Yeni öğretim yılıyla ancak görev yeri değiştirildi. Bu sürede İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda bir şey yapmaması kafamızda ciddi soru işaretleri oluşturuyor” dedi.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Manisa’da kaybolan 14 yaşındaki çocuğunun, 12 yaşındayken iki kişinin cinsel istismarına uğradığı ve Manisa Çocuk Esirgeme Kurumu yurdunda kalırken uyuşturucu maddeye alıştırılarak pavyonda çalıştırıldığı iddialarına ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca ‘çocuğun bulunduğu ve herhangi bir eğlence merkezinde çalışmasının söz konusu olmadığı’ yönünde yapılan açıklamanın federasyonun elindeki bilgi, belge ve sürece dair tanıklıklarla uyuşmadığını belirtti.

Konya’da lise son sınıf öğrencisi G. A.’ya (17), iki okul müdürünün de aracılık ettiği, “seni MİT’e memur olarak alacağız” vaadiyle günlerce cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen elektrik ustası Ahmet Mandal hakkında bir kız öğrenci daha şikâyetçi oldu. 

Mersin’in Erdemli ilçesinde, çalıştığı sitedeki beş çocuğa cinsel istismarda bulunan havuz görevlisi tutuklandı.

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde, yalnız yaşayan akrabası Fatime Balcı’nın evine girip öldürdüğü 16 yıl sonra ortaya çıkan Hüray Balcı, tutuklu yargılandığı davada “kasten öldürme” suçundan 23 yıl hapse çarptırıldı.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde Murat Tortop, hemşire eşi Hülya Tortop’u bıçaklayarak öldürdü.

Eskişehir’de Hasan Fakıoğlu, kendisini aldattığını öne sürdüğü sevgilisi Ayşenur Çolakoğlu’nu vurarak öldürdü.

13 yıl önce öldürülen Münevver Karabulut’un babası, intihar ettiği açıklanan katil Cem Garipoğlu’nun mezarının ya boş olduğunu ya da mezarda başka ceset olduğunu iddia etti. 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.