Şiddetle mücadelede bugüne kadar yapılmış en kapsamlı uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nden, ilk imzacı olan Türkiye, Cumhurbaşkanı’nın isteğiyle çekildi. Çeşitli illerde kadınlar ve LGBTI+’lar sokaklarda eylemler yaptı, polis yürüyüşlere müdahale etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün kendisinin bu konuda bir ulusal eylem planı olduğunu söyledi. Daha önce Danıştay, sözleşmeden çıkılmasına dair yürütmeyi durdurma talebini 2’ye karşı 3 oyla reddetmişti.

Beyoğlu Kaymakamlığı 19. Onur Yürüyüşü’nü yasakladı, onlarca insan yürüyüşten saatlerce önce gözaltına alındı, darp edildi. Tophane’de saldırıya uğrayanlar oldu. Eskişehir’deki yürüyüşte 20 kişi gözaltına alındı.

TBMM’de Kadına Yönelik Şiddetin Araştırılması Komisyonu’ndan HDP’nin de çekilmesiyle komisyonda AKP ve MHP kaldı.

Zonguldak’ta Filiz Adalı boşanma aşamasında olduğu S.A.’dan ölüm tehditleri aldığını açıkladı.

Antalya Elmalı’da iki çocuğun cinsel istismar davasında sanık anne Merve A. ve üvey baba Rahmi A. tahliye edildi.

Çanakkale’de iki çocuğun cinsel istismara maruz kaldıkları gerekçesiyle üvey baba G.A., üvey abi U.A., arkadaşı S.B. ve istismara göz yumduğu gerekçesiyle anne B.T hakkında dava açıldı, tek tutuklu sanık üvey baba ilk duruşmada tahliye edildi.

Oyuncular Hafsanur Sancaktutan ve Seray Kay kendilerinin çocukken maruz kaldıkları cinsel istismarı sosyal medyada paylaştı.

Konya’da Ali Ay karısı Rukiye Ay ve bebekleri Eylül Ay’ı ağır yaraladı, mahkeme cezada indirim uyguladı.

Diyarbakır’da Mehmet K. hakkında iki çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan dava açıldı, mahkeme tutuklamadı.

Dünyada farklı kesimlerden 200 kadın sosyal medya yöneticilerine yönelik olarak kadınların sosyal medyada maruz kaldığı taciz ve tehditlerin önlenmesi için mektup yazdı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.