İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye bakımından 1 Temmuz’da sona ereceğine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Kendisine işkence eden kocası Ramazan İpek’i öldürdüğü için cezaevine konulan Melek İpek “ceza verilmesine yer olmadığına” hükmedilerek tahliye edildi.

“Ma Rainey’s Black Bottom” ile en iyi saç ve makyaj kategorisinde Oscar kazanan Mia Neal’ın teşekkür konuşmasında yer alan “trans kadınlar” ifadesi TRT’de canlı yayın esnasında simultane çevirmen tarafından sansürlendi.

Ankara ziyaretinde yaşadığı protokol kriziyle ilgili konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bu, kadınlara her yerde ve her zaman eşit şekilde davranılması için daha gidecek çok yolumuz olduğunu gösteriyor,” dedi. Ardından Dışişleri Bakanlığı, “Oturma düzeni tartışmasının, Avrupalılıkla, kadın olmakla, İstanbul Sözleşmesi’yle ve Avrupa Komisyonu’nun konumuyla hiçbir ilgisi yok,” açıklamasında bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması kararı “ülke için geriye doğru atılmış bir adım” olarak ifade edildi ve özgürlükler ve insan hakları için çağrıda bulunuldu.

Anayasa Mahkemesi, cinsiyet değişimi yapmadan isim değişikliği talebi reddedilen trans bir kadının hak ihlaline uğradığına, istediği adı kullanmasının önünde engel olmadığına hükmetti.

Fransa’da tecavüz suçundan hapiste olan belediye başkanının görevini sürdürmesine tepki yağıyor.

Güney Kore’de Anayasa Mahkemesi, kadın çalışanlara hakları olan regl iznini vermediği için para ödemesine hükmedilen eski Asiana Airlines CEO’sunun cezasını onadı. Mahkeme çalışanlardan regl kanıtı istemenin mahremiyet ve insan haklarının ihlali olduğuna hükmedip Kim Soo-cheon’e 2 milyon won (yaklaşık 1800 dolar) para cezası verdi. 

Hatay’da yaklaşık dört yıl önce şüpheli şekilde yaşamını yitiren, vücudundaki darp izlerine rağmen ölümü “intihar” denilerek kapatılan Medine Ok Kara’nın dosyası yeniden açıldı. Medine’nin evli olduğu Ahmet Kara’nın telefonunun incelenmesi ile kadının sistematik şiddete maruz bırakıldığı belgelendi. Medine’nin maruz bırakıldığı şiddeti günlüğüne de yazdığı ortaya çıktı.

Duygu Delen’in ölümüyle ilgili davada keşif raporu hazırlandı. Bilirkişi heyeti, genç kızın düşerken bilincinin açık olduğu kanaatine vardı. Heyet ayrıca, Delen’in dengesini kaybederek kazara aşağıya düşmesinin mümkün olmadığını da tespit etti.

İsveç’te son üç hafta içinde beş kadının eşi veya yakınları tarafından katledilmesi büyük tepkilere yol açtı.

İzmir Ödemiş’te evli olduğu Filiz Tekin’i darp ederek öldürme suçundan yargılanan İbrahim Tekin hakkında beraat kararı verildi.

Kırıkkale’de eşi Koçer D.’yi çıkan kavga sırasında bıçaklayarak öldüren M.D. daha sonra evini ve otomobilini ateşe verdi.

İstanbul Bahçelievler’de bir evde çıkan yangında hayatını kaybetmiş halde bulunan Fatma Mavi’yi öldürdükten sonra evini yaktıkları ortaya çıkan Ergin Aktürk ve ona yardımcı olan diğer şüpheli Ali İlkay Sarı hakkında ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı’nın yargılandığı davanın dördüncü duruşması görüldü. Dava 12 Temmuz’a ertelendi.

New York Times yazarı Sui-Lee Wee’nin haberine göre, Çin’deki feministlere yönelik çevrimiçi saldırılar büyürken, popüler sosyal medya şirketleri, istismarcılardan ziyade kadınların hesaplarını platformlarından kaldırmayı tercih ediyor.

Burdur’da, 28 yaşındaki Hatice Işık’ı iş yerinde av tüfeğiyle vurarak öldüren Ramazan T., çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Burdur Cezaevi’ne gönderildi. 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.