İktidar blokunun “başörtüsü” eksenli anayasa değişikliği teklifi Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. Teklifin “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 41’inci maddesinin kenar başlığı ‘I. Ailenin korunması, evlilik birliği ve çocuk hakları’ şeklinde ve birinci fıkrasında yer alan ‘temelidir ve’ ibaresi ‘temelidir. Evlilik birliği, ancak kadın ile erkeğin evlenmesiyle kurulabilir ve’ şeklinde değiştirilmiştir.” şeklindeki LGBTİ+’ları zımnen dışlama ve tek eşli olmayan evliliklere kapı açan 2. maddesi de muhalefetin yokluğunda kabul edildi. CHP ve İYİ Parti’nin “kılık kıyafet serbestliği”ni inançlar değil özgürlükler temelinde güvence altına almaya yönelik önergesi de reddedildi.

TBMM Araştırma Komisyonu’nda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu erken yaşta zorla evlendirilen çocukların yoğunlukta olduğu il sayısının 19’dan 23’e yükseldiğini bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşcinselliğin yaygınlaşması için bir lobi faaliyeti yürütüldüğünü savunarak, bununla mücadelenin yaşam tarzına müdahale algısı ile değerlendirilemeyeceğini söyledi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, 26 Aralık 2022’de yayımladığı yeni bir kararname ile ülkenin sansür kurumu Roskomnadzor’a LGBTİ+’lar hakkında kapsayıcı yayınlar yapıp bilgiler içeren web sitelerini yasaklama yetkisi vermişti. Roskomnadzor da “LGBTİ+ propagandası” yaptığına kanaat getirdiği internet sitelerinin engellenmesine neden olacak bir “kriterler listesi” geliştirdi. Bazı yayın platformları ise henüz resmi bildirim olmamasına rağmen LGBTİ+ karakter içeren dizi ve filmlere sansür uygulamaya başladı. Amediateka adlı platform, “Sex in the City” ve “The White Lotus” dizilerinden “gey” kelimesini çıkardı.

Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Konseyi’nin raporu, ülkedeki kadınların yüzde 37’sinin rızaları dışında cinsel ilişkiye zorlandıklarını ortaya koydu.

İran’da kadın gazeteciler Melika Haşimi, Saide Şefii ve Mehrnuş Zarii gözaltına alındıktan sonra, Evin Hapishanesine götürüldü. 

JINNEWS muhabiri Derya Ren’e çıplak aramayı kabul etmediği için üç günlük hücre cezası verildiği öğrenildi.

Hiranur Vakfı’nda H.K.G.’nin yaşadıklarıyla ilgili iddianameyi yazan İstanbul Anadolu Adliyesi Savcısı Ercan Ateş’in görev yeri değiştirildi.

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde, Suriye uyruklu E.Y.’nin cesedi, zeytinliğe getirilen hayvan gübresinin içinden çıktı. Jandarma, dört kişiyi gözaltına aldı. E.Y.’nin evli olduğu erkeğin yakalanması için de çalışmaların sürdüğü bildirildi. 

Diyarbakır’da yaşayan Şehriban Bilge, boşanmak üzere olduğu Nurettin Bilge’nin uyguladığı şiddet nedeniyle İstanbul’a abisinin yanına geldi. Nurettin Bilge, hakkındaki uzaklaştırma kararına rağmen Şehriban Bilge’yi takip ederek ağır yaraladı.

Kırşehir’de özel harekat polisi Hüseyin Emre Yılmaz, boşanma aşamasında olduğu Aslı Yılmaz’ı sokakta ateş ederek öldürdü.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde Sinan Uygun, tartıştığı eşi Ummuhan Zerrin Uygun’u öldürdükten sonra polise teslim oldu.

Bursa’da evinin önünde erkek arkadaşı İzzet A. tarafından tabancayla başından vurulan Nurcan İnan, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yaşayan Uğur Öner birlikte kaldığı Alzheimer hastası ablası 66 yaşındaki Canan Öner’i öldürdü.

İstanbul Sancaktepe’de N.S. isimli erkek, evli olduğu B.S.’yi silahla yaraladı. 

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 15 yaşındaki Büşra Kabataş’ın, Taner Yaylacı tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturma kapsamında cep telefonu ve bilgisayarı incelendi. Yaylacı’nın; “Bayıltmadan sonra tecavüz”, “Ölümle sonuçlanan ırza geçme”, “Diri diri insan yakma sonrası otopsi sonuçları”, “15 yaşındaki çocuğa nasıl tecavüz edilir?” başlıklarıyla internette aramalar yaptığı belirlendi.

AKP’li Zonguldak Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş, 2017’de belediyede işe başlayan kadını yaklaşık altı ay sözlü olarak taciz etti. Ardından da 2021’de başka bir kadına, işe girişinden yaklaşık iki ay sonra cinsel saldırıda bulundu. Demirtaş, kendisini savcılığa şikâyet edeceklerini söyleyen kadınları, “Bana hiçbir savcı dokunamaz ve ettiğin şikâyetle kalırsın. Bunu da ailene ve oğluna olacaklarla ödersin. Belediye başkanlığı görevimi bıraksam dahi senin peşini bırakmam. Hayatı sana zindan ederim” diyerek tehdit etti. Kadınlardan biri hem savcılığa suç duyurusunda bulundu hem de durumu Zonguldak AKP İl Yöneticisi Satılmış Kutucu’ya anlattı. Ancak milletvekilleri ve il yöneticileri, Demirtaş hakkında herhangi bir şey yapmayarak tacize sessiz kaldı.

Eskişehir’de, öğrencilerini istismar eden imam hatip okulu müdürü Mustafa Kartaler, çocuğa karşı cinsel taciz ve cinsel istismar suçlarından 24 yıl 2 ay 16 gün hapse mahkum edildi. Mahkeme Mustafa Kartaler’e iyi hal indirimi uyguladı.

Sultangazi’deki İşrak Vakfı’na ait yatılı kuran kursunda, yurt müdürünün 14 yaşındaki bir erkek çocuğunu istismar ettiğinin ortaya çıkmasının ardından yürütülen soruşturmada 44 yaşındaki müdürün başka çocuklara da istismarda bulunduğu öğrenildi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde kendisini “öğretmen” olarak tanıtıp, okula götürme bahanesiyle otomobiline aldığı H.Y. adlı kız öğrenciye cinsel istismarda bulunan Mustafa Gökot hakkında “12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı”, “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlarından 54 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Konya’da kendisini psikolog olarak tanıtan bir kişi, 17 yaşındaki lise öğrencisi F.F.’yi taciz etti.

Trans kadın S.A., İstanbul, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları sekreteri tarafından transfobik ayrımcılığa maruz kaldı. Sekreter S.A.’ya “Tipinize bakmıyorsunuz herhalde, yüzünüze bakamıyorum” dedi. Yaşadığı ayrımcılığı kameraya almak isteyen S.A.’nın yanına gelen hastane polisi S.A.’nın şikâyetini kayda almadı.

Denizli’de AKVNC Mühendislik ve İnşaat şirketi tarafından paylaşılan iş ilanında asgari ücretle çalışacak inşaat bölümü mezunu, “Ayak işlerine de yardımcı olacak bayan eleman” ve inşaat mühendisliği bölümü mezunu “Bay eleman” arandığı belirtildi.

Sakarya Barosu’nda kadın yöneticilerin katılmadığı bir toplantıda beş erkek yöneticinin oylarıyla Erkek Hakları Merkezi kurulması kararı alındı.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi tarafından rahim ağzı kanseri farkındalık ayı kapsamında düzenlenen panelde rahim ağzı kanserini yok eden HPV aşısının 149 ülkede ücretsiz yapıldığı belirtilerek, “HPV aşısı ücretsiz olsun diye aylardır kampanya yapan hukukçular, eczacılar ve hekimler, ‘Aşı ile önlenebilen bu kanser türü, sağlık politikaları nedeniyle önlenemiyorsa bu bir kadın cinayetidir’ diyor” denildi.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.