Adalet Bakanlığı, yayınladığı 2002-2017 arasındaki, çocuğun cinsel istismarı verilerini de kapsayan suç verilerini, yeni yargı paketi tartışmaları sürerken erişime kapattı. Verilere Çatlak Zemin’in hazırladığı AKP karnesi’nden ulaşmak mümkün.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi tarafından İçişleri Bakanlığı’nın verileri kullanılarak hazırlanan “Yabancı Uyruklu Çocuklara Yönelik Cinsel Suç Atlası” raporuna göre Türkiye’de 2014-2017 arasında çocuk istismarı vakaları %67, yabancı uyruklu çocukların hedef olduğu vakalar ise neredeyse 8.5 kat arttı.

Denizli’de Ümran K. boşanmak istediği Ali Göksel K. tarafından defalarca şiddete uğradığını, devlete başvurduğunu ancak yine de güvende olmadığını söyleyerek destek çağrısında bulundu.

İstanbul’da Sezgin Er kendisinden boşanan Özlem Sancar’ı ve arkadaşı İbrahim Şilfeler’i öldürdü.

Eski Refah Partisi milletvekili Şevki Yılmaz İstanbul Sözleşmesi’ni hedefe koyarken “Kadın bir dostunu eve getirdi sakın ha kadına el kaldırma hapse girersin diyor. Yahu ne zaman pezevenkliği siz medeniyet yaptınız” buyurdu.

Kocaeli’de gelinine kıyafeti sebebiyle saldıran ve hastanelik eden kayınpeder M.Ö. ardından gelini ve oğlunun evini ateşe verdi, gözaltına alındı ve serbest bırakıldı.

Munzur Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet Uygulama Merkezi’nin adını Aile Çalışmaları Uygulama Merkezi olarak değiştirdi.

İstanbul’da Salih Çalışkan kendisinden boşanmak isteyen Gönül Çalışkan’ı üzerine benzin dökerek ağır yaraladı, açılan dava sonucunda 20 yıl ceza aldı ve Yargıtay “tasarlamanın koşulları oluşmadığı” gerekçesiyle kararı bozdu. Yerel mahkeme ise cezada indirime gitmedi.

Kayseri’de Osman Yalçınkaya karısı Fatma Birgül Yalçınkaya’yı öldürdükten sonra kayıp ihbarında bulunduğu karısını aramak üzere Müge Anlı’nın televizyon programına katıldı.

Nilüfer Turizm’in İstanbul’dan Ankara’ya giden bir otobüsünde muavin M.B. yolcu Y.O.’yu taciz etti ve ona saldırdı.

Tekirdağ’da Ayhan D., Nurdan Gökalp’i öldürdü.

İzmir’de kendisinden ayrılmak isteyen Tuğçe A.’yı yüzünden vurarak ağır yaralayan A. A. mahkemenin kararı sonucu kasten yaralama değil öldürmekten yargılanacak.

Bangladeş’te Medrese müdürü tarafından cinsel saldırıya uğradığını ifşa edince gaz yağıyla yakılarak öldürülen 19 yaşındaki Nusret Cihan Rafi’yi öldürmekle suçlanan 16 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Manisa’da Melek H. kendisine cinsel saldırıda bulunan Suat Vural’ı öldürdü.

Eskişehir’de M.K. komşusuna ait eşeğe tecavüz etti ve bunu videoya çekti, M. K. ‘işe yaramayacak hale getirme ve değerini düşürme’ suçundan yargılanacak.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.