Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Hatice Kaçmaz’ı katleden Orhan Munis’in yargılanmasına ilişkin davada, “Evlenme teklifini kabul etseydi cinayet işlenmeyebilirdi” gerekçesiyle cinayetin anlık bir duygusal çöküntü ile işlenmiş olduğuna kanaat getirdi. Hatice Kaçmaz cinayeti tasarlanarak insan öldürme suçu kapsamında değerlendirilmedi.

İHD İskenderun Şubesi, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta ve LGBTİ+ bireylere yönelik istismarın üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirtti.

İHD Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu, 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’nda yapılan mitingde hak ihlallerine ilişkin gözlem raporunda, alanlara yapılan girişlerde ayakkabıların çıkartılarak ince aramalar yapıldığını açıkladı.

Diyarbakır’da Roza Kadın Derneği, TJA (Özgür Kadın Hareketi), HDP ve KESK Amed Kadın Meclisi aktivistlerinin de aralarında bulunduğu en az 24 kadın gözaltına alındı.

Kayseri’de balkondan ‘düştü’ denilen kadının fail tarafından atılmış olduğu ortaya çıktı.

Konya’da Abdullah Küççüktürk, boşanma aşamasında olduğu Hatice Küççüktürk’ü yaraladı, kayınvalidesi Fatma Gümüş’ü öldürdü.

Kendisini reddeden kadına sokak ortasında şiddet uygulayan erkek serbest bırakıldı.

Bursa’da, boşandığı Fatma Gökce’yi öldüren İlhan Gökce “tahrik ve takdir indirimi” uygulanarak 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul’da bir rezidansın altıncı katından düştüğü iddia edilen Özge Binnur Oruç yaşamını yitirdi.

Beşiktaş’ta bir otelin çatısından şüpheli şekilde düşerek yaşamını yitiren Ebru Cizdam’ın, aynı odada bulunan Özgür Aydoğan’ın şiddetine maruz kaldığı ve yerde sürüklendiğine dair görüntüler ortaya çıktı.

Diyarbakır’daki Jiyan Semt Pazarı’ndaki kadın pazarcılar, erkekler tarafından “kan dökeceğiz” şeklinde tehdit edildiklerini belirtti.

Bursa’da ayrılmak istediği nişanlısı Oktay Hürmet ve arkadaşı Alican Vergül tarafından katledilen Asya Pınar Üzümcü’nün, katledilmeden bir gün önce de karakola gidip sanığın kendini tehdit ettiğini ve korktuğunu söylediği ortaya çıktı.

İskenderun’da tecavüz faili Resul Erkmen, mahkemece tahliye edilmesinin ardından başsavcılığın itiraz etmesi üzerine yeniden tutuklama kararına rağmen hâlâ yakalanmadı.

Cinsel saldırıdan yargılanan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin DNA’sı kadının iç çamaşırında tespit edildi.

İstanbul’da Korkmaz Yiğit Anadolu Lisesi’nde Diyanet İşleri’nin düzenlediği söyleşiye katılan Yaşar Alptekin “Parasız cennete mi gitmek istersiniz yoksa parayla cehenneme mi? Parayla cehenneme; kadına para verirsin, sigaraya, alkole para verirsin” dedi.

Erzurum’da iki çocuğun cinsel saldırıya, beş çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı Kuran kursunun müdürü çocukları suçladı.

Türk Jinekoloji Derneği’nden yapılan açıklamaya göre; kamu hastanelerinde sosyal güvence kapsamında 10 haftaya kadar ücretsiz yapılması gereken “kürtaj” uygulaması hiç yasal dayanak olmaksızın sona erdirildi.

Kocaeli’de “kız öğrencilere cinsel taciz” iddiasıyla yargılanan öğretmenin Eskişehir’in Mihalgazi ilçesine Halk Eğitim Müdürü olarak atandığı ortaya çıktı.

Idaho Yasama Meclisi, altı hafta sonra kürtajı yasaklayacak ve fetüsün babası, kardeşi, büyükannesi, büyükbabası, teyzesi veya amcasının kürtajı yapan tıp uzmanına karşı yasal işlem başlatmasına izin veren bir yasa tasarısını onayladı.

Science Advances dergisinde yayımlanan ve dünya çapında 500 bin öğrenciyi kapsayan toplumsal cinsiyet klişeleriyle ilgili yeni bir araştırmaya göre kız çocukları, eğitim ve iş kariyerlerindeki başarısızlıklarının sebebinin “yeteneksiz” olmaları olduğuna erkeklere kıyasla daha fazla inanıyor.

Java Day İstanbul 2022 konferansında hiç kadın konuşmacı olmaması yazılımcı kadınların eleştirisine neden oldu. Bu eleştirilere karşı anonim hesaplardan, pozitif ayrımcılık olmasa işsiz kalırsınız diyen, sistematik kadın düşmanlığına varan tweetler atıldı.

Teksas Yüksek Mahkemesi, aldığı bir kararla yeni ve tartışmalı kürtaj yasağını engellemenin son yolunu da kapattı.

Düsseldorf’ta bir Ukraynalı genç kadın (18) sığınma evinde tecavüze uğradı. Olay, 6 Mart’ta şu anda mültecilerin yanı sıra ödeme yapan misafirleri de barındıran “Oscar Wilde” adlı otel gemisinde meydana geldi.

Gülistan Doku’nun kaybolması ile ilgili davada, baş şüpheli Zaynal Abarakov serbest bırakıldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.