İstanbul Bahçelievler’de Selim Tekin, 16 yaşındaki B.A.’yı ateşli silahla öldürdü. B.A.’nın babası Cuma Doğan, Selim Tekin’in daha önce kızını beş defa kaçırdığını, Tekin hakkında adliyeye 35 şikayet dilekçesi verdiğini, buna rağmen kızının korunamadığını söyledi.

İzmir’de Burak Kıncı, boşanma aşamasında olduğu kadına kesici aletle saldırarak öldürmeye çalıştı. Boşanma davasında mahkeme, Kıncı’yı çocuklarını görme hakkından men etti, velayeti anneye verdi.

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 2010-2020 yılları arasında 1360 çocuk, 295 erişkin olmak üzere 1655 cinsel istismar vakası başvurdu. Bunların 288’inin ensest olduğu ortaya çıktı. Verilere göre vakaların yüzde 87’si çocuk.

Eskişehir Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara gönderdiği yazıda sendikaların yıllardır yaptığı sivil kıyafet eylemini yok saydı. Yazıda kadınların giydiği etek boyuna dahi karışan müdürlük erkeklerin de sakal bırakmamasını istedi. Gönderilen yazının ekinde kadınlarla ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

İzmir’in Tire ilçesinde, E. Karcı isimli şahıs, tartıştığı eşini av tüfeği ile vurdu. Tedaviye alınan D. Karcı’nın hayati tehlikesinin devam ettiği öğrenildi. 

Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı Yenigünler köyünde tek başına yaşayan 70 yaşındaki Sariye Akhan, şubat ayında evinin bahçesinde kaynının oğlu E.A. tarafından darp edildi, kaçan E.A. hakkında mahkeme süreci olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen hâlâ başlamadı.

İran’da kadınlar evlenmek için ‘bekaret sertifikası’ almaya zorlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü bu uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu ve bilimsel bir temeli olmadığını belirtirken, ülkede ‘bekaret sertifikası’na karşı kampanya yürütenlerin sayısı giderek artıyor.

Kadın haklarını koruyan tüm yasaların hedefte olduğunu belirten Mimoza Kadın Derneği’nden Gülbahar Güzel, minibüs sürücülerinin dahi gizli tutulması gereken sığınma evlerinin açık adresini bildiğini söyledi. Güzel, “Bilinmemesi gereken adres, bariz bir şekilde açık. Oraya başvuran kadınların can güvenliği yok” dedi.

Birleşik Krallık’ta hükümet 10 yıllık Kadın Sağlığı Stratejisini yayınladı. PinkNews’e göre aynı cinsiyetten çiftler için doğum hizmetlerine yönelik ayrımcı kuralları kaldırma vaadiyle açıklanan sağlık hizmetleri ileriye dönük hamleleri içerse de 129 sayfalık strateji planında bir kez bile trans kadınlardan bahsedilmediği için LGBTQ+ toplumunca eleştirildi. Planda trans erkekler ve non-binarylere ise bir paragrafta değinildi.

Kadın sağlığına yönelik birçok ilaç ve aşı kamu tarafından ücretsiz sağlanmazken, üreme ve cinsel sağlık hizmetlerine erişim de alarm veriyor.

İzmir’de yerel mahkemenin 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Nutku Can A.’ya “mağdurun rızası” olduğu gerekçesiyle verilen 2,5 yıl hapis cezasını, suç vasfını “reşit olmayanla cinsel ilişki” olarak değiştirerek 2 yıl 1 ay hapis cezasına çevirdiği karar, istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Kadınlar ceplerinde koruma kararları ile öldürülürken failler “gurur duydum”, “namusumu temizledim” gibi ifadelerle cinayeti, cinayet aletlerini sosyal medyadan paylaşıyorlar. Çanakkale’nin Ezine ilçesinde Gencay Korur, boşanma aşamasında olduğu Ayşe Korur’u av tüfeğiyle vurarak öldürdü; cinayetin ardından sosyal medyada, “Ayşe Korur Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Ben namusumu temizledim, herkese duyurulur” diye paylaşım yaptı.

Enas Taleb, The Economist dergisinde kadın-erkek kilosunun karşılaştırıldığı makalede fotoğrafının kullanılmasına dava açtı. Derginin makalesi sosyal medyada tepki çekti.

İzmir’in Konak ilçesinde 29 Temmuz’da boşanma aşamasında olduğu Deniz Özarslan tarafından ateşli silahla saldırıya uğrayan Ezgi Özarslan, hayatını kaybetti. Fail ise hâlâ yakalanmadı. 

İçişleri Bakanlığı 81 ile gönderilen bir genelgeyle üniversitelerde “barınma, yoksulluk, kadın eylemleri” gibi eylemlere karşı istihbari çalışma yapılacağını, kampüslerde polislerin artırılacağını açıkladı, TTB Tıp Öğrencileri Kolu “Üniversitelerimizin iktidar eliyle karakola çevrilmesine izin vermeyeceğiz. Üniversiteler bizimdir!” dedi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.