Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, mart ayı raporunu yayımladı. Rapora göre mart ayında 23 kadın erkekler tarafından katledildi, 19 kadının ölümü ise şüpheli olarak yer aldı.

Mart’ta da kadınlar, erkek şiddetiyle mücadele etmek için yargıya başvurdu. Yargıda elde edilen kazanımları, şiddet uygulayan erkeklere verilen cezaları, dikkat çeken yargı kararlarını Bianet derledi.

Kaos GL, LGBTİ+ karşıtı nefret söylemini mart ayında “nefret siyaseti” ve “nefret medyası” başlıkları altında izledikleri Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin 2023 Mart Ayı İnternet Seyri’ni yayımladı.

Kaos GL, senelik medya izleme raporunu yayımladı. “Büyük Kapatılma” başlıklı 2022 Medya İzleme Raporu’na göre, yazılı basındaki metinlerin yüzde 55’inde “LGBTİ+ dernekleri kapatılsın” nefret çağrısı yer aldı. Ayrımcılık, yüzde 66’yla rekor seviyeye ulaştı.

Karabük’teki Filyos Çayı’nda 26 Mart’ta cenazesi bulunan Gabonlu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ölümü ile ilgili soru işaretleri artıyor. Soruşturma kapsamında ortaya çıkan ve Ibouanga’nın gece saatlerinde çıplak ayakla sokakta kaçtığını gösteren yeni görüntüler üzerine ifadelerinde çelişki tespit edilen D.A. üçüncü kez gözaltına alındı. Otopsi çalışmalarında ise Dinabongho Ibouanga’nın vücudunda morluklar olduğu tespit edildi. Ibouanga’nın annesi adalet çağrısında bulunurken ailesi ve arkadaşları internet üzerinden imza kampanyası başlattı. 

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, trans kadın Ajda Ender’i mağdurken suçlu ilan etti. Ender, kendisine karşı transfobik saldırılarda bulunan ve ölümle tehdit eden komşularına karşı 2005 yılından bu yana hukuk mücadelesi yürütüyor.

Konya’da 27 yıl boyunca kızına cinsel saldırıda bulunan Hüseyin Ç. isimli erkek 31 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İran’da Newroz tatilinin ardından okullara dönen kız çocuklarına yönelik kimyasal saldırılar tekrar başladı.

İran’da, cadde ve sokaklarda zorunlu başörtüsü ve kıyafet kurallarına uymayan kadınların kimliğini tespit etmek için akıllı kamera sistemi kullanılmaya başlanacağı bildirildi.

Cumartesi Anneleri Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “hak ihlali” kararına rağmen, Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isterken gözaltına alındı.

Kilis’te 4 Nisan’da okuldan çıktıktan sonra kendisinden haber alınamayan Suriyeli dokuz yaşındaki Gina Mercimek iki gün sonra bir evin su kuyusunda öldürülmüş olarak bulundu.

Bartın’da 14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan İsa Temür’e, ‘saygın tutum’ indirimi yapıldı ve cezası 6 yıl 3 aya indirildi. Sadece 10 ay tutuklu kalan Temür kararın ardından tahliye edildi.

İstanbul Sultangazi’de Fatih Akboğa, Emel Özan’ı çalıştığı ayakkabı atölyesinde silahla vurdu.

Çorum’da Aslıhan Dal’ı öldüren Polat Hatal’a verilen hapis cezası, “haksız tahrik” indirimiyle 18 yıla düşürüldü. 

İran’da başörtü takmadıkları için saldırıya uğrayan kadınlar için tutuklama kararı verildi.

Eskişehir’de Atilla Sarıhan, evli olduğu Elena Samsanova’yı bıçakla öldürdü.

İzmir’in Karabağlar ilçesinde taksi şoförü Umut Can, babası tarafından okula gitmesi için taksiye bindirilen 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.

‘Metrobüste taciz normal’ kararı İstinaftan döndü.

İran’da Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı üniversiteler ve ortaöğrenim okullarında zorunlu başörtüsü kuralına uymayan öğrencilerin eğitim alamayacaklarına dair duyuru yayımladı.

21 Mayıs 2022’de koruma kararı aldıran Cansu Geyik’i öldüren Metin Aydoğdu hakkında “kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamalarıyla açılan dava ertelendi.

AKP’li Güroymak İlçe Başkanı Fevzi Subaşı taciz iddiası ile tutuklandı.

Korucuların da yargılandığı tecavüz davasında sanıklar Cengiz Yıldız, Sami Aydemir, Metehan Bayram ve Zahide Yıldırım hakkında toplam 94 yıl 15 gün hapis cezası verildi.

Van’ın Başkale ilçesinde Hasret Boğuşayan adlı genç kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 

Erzurum’un Yakutiye ilçesinde boşandığı Gülçin Karabıyık ile iki kızını tabanca ile vurarak öldüren Raci Arslan’a “tahrik indirimi” uygulandı.

Trabzon’da infaz koruma memuru Turan Erdoğan’ın tabanca ile ağır yaraladığı Sonay Gürsoy isimli kadın yaşamını yitirdi.

Sadullah Alagöz’ün 17 yaşındaki E.M.’ye tecavüz ettiği ve susturmak için devlet yetkilileriyle çekilen fotoğraflarını gösterdiği iddia edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, çocuğa tecavüz suçlamasıyla soruşturması devam eden Alagöz’ü bakanlık makamında ağırladığı öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da ifadesi dahi alınmamışken şüpheli Alagöz’e hediyeler verdi.

Niyazi Akay, Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşe Güneş’e hastanede bıçakla saldırdı. Akay hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Tepkiler üzerine günler sonra tutuklandı.

Diyarbakır Barosu ve ÖHD Diyarbakır Şubesi üyesi avukatlar, Newroz kutlamaları izleme raporunu yayımladı. Alana girişte LGBTİ+ bayraklarına kolluk kuvvetinin engel olmaya çalıştığını hatırlatan rapor, Newroz alanında LGBTİ+’lara linç girişiminde bulunulduğu tespitinde bulunuyor.

YouTuber Haoyang Xu, Rusya’da yetişkinlere yönelik LGBTİ+ temalı reklam, medya ve kültür ürünlerini yasaklayan ayrımcı kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, “Seks İşçilerinin Sağlık Hizmetlerine Erişiminin Önündeki Engeller: CSÜS Hizmetleri İhtiyaç Analizi Rapor Sonuçları ve Öneriler” raporunu kamuoyuyla paylaştı. 12 şehirden 132 seks işçisinin katılımı ile ortaya çıkan raporda, “mesleğimi icra ederken kendimi güvende hissediyorum” diyen bir seks işçisinin bile çıkmaması dikkat çekti.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.