“Peygamberimiz ve Gençlik” adlı programa katılan Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı İbrahim Emiroğlu, çocukların evlenebileceğini, kızların âdet görmesinin tedavi edilmesi gerektiğini, laikliğin de en büyük tehlike olduğunu savundu.   

İnsan haklarında ciddi bir samimiyetsizlik olduğunu belirten TİHEK Başkanı Süleyman Arslan “Aile toplumun atom parçası, bunu koruyamazsak gençler uyuşturucu, teröre bulaşıyorlar.” dedi.

Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi’nde tacizci öğretmenin görevden alınması talebiyle dersleri boykot eden öğrencilerden 15’i uzaklaştırma cezası aldı. Twitter mesajından olayı duyuran Barış Yarkadaş, “okul yönetiminin bu tavrı ‘tacize uğrasanız da susun’ anlamına geliyor” diyerek tepki gösterdi.

Mardin Şahmaran Kadın Platformu’nun 25 Kasım’daki eylem yasağına rağmen sokağa çıkarak gerçekleştirdiği açıklamadan dolayı Platform üyesi Eylem Ergün hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve “Türk milletini ve devletini alenen aşağılama” iddialarıyla soruşturma açıldı.    

Küçükçekmece Milli Eğitim Müdürü olduğu dönemde,“Kadınlar dayak yiyorsa şükretsin”, “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi skandal ifadeler kullanan Nurettin Yıldız’ın kitaplarını öğrencilere dağıtan Cemal Yılmaz, geçtiğimiz ay Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandığı ortaya çıktı.   

Avrupa Konseyi’nin hazırladığı cezaevi raporununTürkiye bölümünde, tutukluların ve hükümlülerin sayısının 10 yılda büyük artış gösterdiği, tecavüz suçundan hüküm giyenlerin sayısının 2013-2015 döneminde523’ten 12 bin 253’e çıktığı belirtildi.   

İstanbul Üsküdar Belediyesi’ninAKP’li Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tokkan’ın, ehliyeti kırık olduğu gerekçesiyle trafik polislerinin ceza yazdığı Haliç Üniversitesi Strateji ve İş Geliştirme Daire Başkanı Özlem Atan Tarlacı’yla ilgili “Basın sopayı adi karıya ” dediği ortaya çıktı.  

Sivas’ta bir şahıs, genç kadını araca zorla bindirmek istedi. Kadın otomobile binmek istemeyince genç kadının kolundan tutarak metrelerce sürükledi.  

Mersin’de sosyal medya üzerinden tanışıp “ilişki” vaadiyle kandırdıkları 4 eşcinseli bıçaklayarak gaspeden 2 kişi yakalandı. İki kişi, tutuklanarak cezaevine gönderildi.  

Darp ve cinsel saldırı suçundan yargılanan Tarsus Cezaevi’nden iki arkadaşının da imzasıyla Meclis DilekçeKomisyonu’na başvuran R.D, cinsel saldırının eşler arasında suç olmaktan çıkartılmasını istedi.  

Mersin’in  Akdeniz ilçesiBahçe Mahallesi’nde oturan Mustafa E. (36), bankacı eşi Cemile E.’nin kayıp olduğunu belirterek polise başvurdu. Şahsın çelişkili ifadelerinden şüphelenen polis, Mustafa E.’yi gözaltına aldı. Şüphelinin ifadesi doğrultusunda, kadının öldürüldükten sonra cesedinin parçalara ayrıldığı bilgisine ulaşan polis, ceset parçalarından bazılarını Mersin Şehir Mezarlığı’nda buldu.

Samsun’da bir kişi, hastanenin otoparkında boşandığı 1 çocuk annesi karısını bıçaklayarak öldürdü.  

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis “Mesleğin Gücü” isimli kitabında “eşcinsel rahip ve rahibelerin ruhban sınıfına dâhil olmaması” gerektiğini söyledi ve eşcinsel varoluşa yönelik ayrımcı söylemde bulundu.  

İzmir Buca’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra bıçaklanarak öldürülen ve ardından cansız bedeni yakılan Sibel Çelik’in davasında karar yine ertelendi.  Sanık hâlâ tutuksuz yargılanmaya devam ediyor

Mısır’da 45 yaşındaki oyuncuya film festivalinde giydiği elbise nedeniyle dava açıldı. Rania Yusuf 5yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

İngiltere’de 2014yılında suç haline getirilmesine karşın halen devam eden zorla evlendirme uygulamalarının nasıl sona erdirebileceği tartışılıyor. Son dört yıl içinde kızını ya da bir akrabasını zorla evlendirdiği için hüküm giyenlerin sayısı yalnızca dört. Bununla birlikte Dışişleri Bakanlığı ve İçişleriBakanlığı’nın birlikte kurduğu ekibin sadece bu yıl içerisinde destek verdiği vaka sayısı ise 1000’in üzerinde.  

Afganistan’ın üst düzey spor yöneticilerinden biri, militanlar ve aşırı muhafazakarların itirazlarını göze alarak sahaya çıkan kadın futbolcuların cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.

Kendilerine “La Manada” (Kurt Sürüsü) adını veren 20’li yaşlardaki beş kişi, 2016’da Pamplona’daki ünlüBoğa Güreşi Festivali sırasında 18 yaşındaki bir kadına tecavüz etmekle suçlanmıştı. İspanya’da Temyiz Mahkemesi, tecavüzle suçlanan beş kişiyi, zanlıların tehdit ve şiddete başvurduğunun kanıtlanamaması nedeniyle cinsel istismar suçundan cezalandıran alt mahkemenin kararını onadı.  

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.