Malatya’da, 21 yaşındaki bir kadın boşanmak istediği erkek tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Olaydan sonra kaçan zanlı, silahıyla birlikte yakalandı.

Silivri Cezaevi’nde gözaltına alınan dört kadın çıplak aramaya zorlanarak işkenceye maruz bırakıldı.

Ankara’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında 4 Mart’ta yapılan eyleme katılan kadınlara polis saldırdı. Ankara Valiliği’nin OHAL’i öne sürerek engellemeye çalıştığı eylemde 18 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlardan bazılarına ters kelepçe takıldı ve kadınlar gözaltı sırasında polis tarafından darp edildi.

2003 yılında Konya’da meydana gelen Ümmü Şimşek cinayeti, 14 yıl sonra aydınlatıldı. Ümmü Şimşek’in, bekaret testi için götürüldüğü hastanede doktorun test yapmayı kabul etmemesi üzerine evli olduğu erkeğin ailesi tarafından öldürülerek dereye atıldığı ortaya çıktı. Mahkeme, cinayetin “haksız tahrik” altında işlendiğine karar vererek ağırlaştırılmış müebbet cezasını, 18-24 yıl hapis cezasına çevirdi.

İstanbul’da çalıştığı firmada bir erkek çalışanın tacizine maruz kalan 25 yaşındaki kadın, durumu firma yetkililerine bildirdikten sonra, işten atıldı.

İstanbul Esenyurt Belediyesi’nde çalışan bir kadın, yetersiz güvenlik önlemleri nedeniyle binaya pompalı silahla giren bir erkek tarafından öldürüldü.

6 yaşındaki çocukların evlenebileceği yönündeki açıklamasıyla büyük tepki toplayan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız; pestenkerani açıklamalarına devam ederek yatağa yatar yatmaz uyumak gerektiğini, aksi halde battaniye ve yorganın cinsel dürtüleri rahatsız edeceğini söyledi.

İstanbul’da düzenlenen “Kadınlar Günü” etkinliğinde konuşma yapan Akp İstanbul İl Kadın Başkanı Şeyma Döğücü, erkek şiddetini eleştirmek yerine kadına yönelik şiddetin gündeme gelmesine tepki gösterdi.

Muğla’da bir erkek, kendisinden boşanmak isteyen kadını ve kadının babası ile kardeşini, boşanma davası duruşmasından sonra pompalı tüfekle vurdu.

Van’da cinsel istismar olaylarını gündeme getiren Gazete Yaşam muhabirleri İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş hakkında ilçe Milli Eğitim Müdürü’nün şikayetiyle “yalan haber yapmak ve iftira” suçlamasından dava açıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için Elazığ’da basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar, valilik tarafından engellendi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Yüksel Caddesi’nde bulunan ve aylardır etrafı bariyerleriyle çevrili olan İnsan Hakları Anıtı önünde yapmak istedikleri 8 Mart etkinliği polis tarafından OHAL öne sürülerek engellendi.

Ankara’da 8 Mart öncesi birçok kadın aktivist “sosyal medya paylaşımları” gerekçe gösterilerek, yaşadıkları evlere yapılan baskınlarla gözaltına alındı.

İstanbul Başakşehir’de bir erkek, otomobilin içinde tartıştığı kadını silahla ateş ederek yaraladı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.