Nevin Yıldırım 2012 yılından bu yana, kendisine sistematik olarak tecavüz eden kişiyi öldürdüğü için cezaevinde. Nevin’in geçen yıl Yargıtay kararı kesinleştikten sonra yazdığı mektubunu sizlerle paylaşıyoruz.

Kadın katillerine, tecavüzcülere, istismarcılara verilen ceza indirimleri maruz kaldığı şiddeti sonlandırmak için öldürmek zorunda kalan Nevin’e verilmedi. Biz feministler ilk günden bu yana Nevin’le dayanışıyor ve Nevin’in özgürlüğü için mücadele etmeye devam ediyoruz. Tutukluluğunun 10. yılında, yılbaşı kartlarımızı Nevin’e gönderiyoruz. 17 Aralık saat 11’de Şişli PTT önünde buluşuyoruz.

10 seneden sonra sessizliğimi bozdum. Sebebi ise artan kadın cinayetleri ve kendimi korumak adına yaptığım savunma nedeniyle adaletsiz şekilde yargılanmam.

Beni derinden etkileyen en büyük olay ise Melek İpek davası oldu. Melek İpek ile aynı cezaevinde aynı koğuşlarda kaldık. Şahsen tanırım. Beraat etmesine çok sevindim. Hayatta az da olsa adalet olduğunu gördüm. Beni düşündüren en büyük unsur; Melek İpek’e tecavüz eden ve şiddet uygulayan kocasıydı, beraat kararı verildi; benim ve başka kadınların yabancılar tarafından tecavüze uğramasından ve o kişileri öldürmesinden dolayı adaletsiz şekilde ceza almamız oldu. Tecavüz kim tarafından olursa olsun, bu kocası bile olsa olsa, asla kabul edilemez. Kadın istemez ise kocası dahi dokunamaz.

Kimse benim ne yaşadığımı bilmez. Ben yıllara sessiz kaldım. Bazı insanlar sessizliğimi kullanarak, bilip bilmeden, fütursuzca hakkımda yorum yaparak, benim ne hissettiğimi bilmeden, acılarım üzerinden konuşmayı kendilerinde hak gördüler. Bu beni çok üzdü Benim acılarıma ortak olan beni anlayan herkese çok teşekkür ederim.

Bir insan kelebeğin kanadı kırılsa üzülmez mi? Üzülür. Sormazlar mı insana bu adam ne yaptı da bu kadın bunu ona reva gördü? Ben böyle olsun istemezdim, isteyerek olan bir durum değildi. Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı.

Bazı gazetelerde yasak aşkı yargı onayladı gibi başlıklar atıldı. Yazıklar olsun bu ülkenin insanlığına! Yargı dedikoduyu gerekçe yapıp onaylayınca yaşadığım tecavüz aşk mı oldu? Mahkeme istediği kadar kabul etsin ben o dedikoduları kabul etmiyorum. Haksızlık!

Duruşma salonlarında üç hakim ve bir psikolog bulunmakta. Nevin duruşmada güldü diye bakılacağına, Nevin’in bir sorunu mu var? Travması mı var, ona niye bakılmıyor? Ağlamak yerine güldüm diye iyi hal indirimi yapılmaması, olamaz!

Haksızlık. En azından haksız tahrik ya da iyi hal indirimi uygulansaydı. Ben öldürülseydim erkeğe hepsi uygulanırdı. Bir kadın bir erkeği öldürdüğü için mi uygulanmadı? Kadınların bu ülkede yaşamaya hakkı yok mu?

Çilem Doğan’ın kararından sonra böyle bir karar geleceğini bekliyordum. Bu yargı erkek yargı. Kadınların hakkı zaten doğru düzgün korunmuyor. Adalet mülkün temeli deniliyor ama adalet diye bir şey yok.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.