24 Ağustos 2019 günü İstanbul Beşiktaş’ta Kadınlar Birlikte Güçlü platformundan kadınlar, HDP’nin Diyarbakır, Mardin, Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek üzere buluştular. Polisin darp ederek gözaltına aldığı 23 kadın ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Kadınlar, gözaltı otobüsünün peşini bırakmayan feminist avukatlarla ve Beşiktaş Karakolu önünde kendilerini bekleyen bütün kadınlarla “birlikte güçlenmeye” devam ettiler. Basın açıklamasını paylaşıyoruz:

Kayyum kimdir, nedir? Ne yapar?

Kayyum seçimle gelen yöneticileri yerlerinden ederek atanan kişi olmakla beraber aynı zamanda kadın düşmanıdır.

Çünkü 11 Eylül 2016’dan sonra atanan kayyumların “icraat”larından bildiğimiz, tanıdığımız üzere “kayyum” göreve geldiği andan itibaren öncelikle kadınları, belediyelerin kadın birimlerini, kadınlara yönelik faaliyetlerini hedef alır, yok eder.

2016 yılında kayyum atanan illerde 50’nin üzerinde kadın kurumunun faaliyetlerine son verildi. Kadın Politikaları Daire Başkanlıkları kapatıldı. Alo Şiddet hatları kapatıldı. Sığınak açma zorunluluğu olan belediyelerin zaten çok azında sığınak varken mevcut kadın sığınakları, danışma merkezleri kapatıldı. Belediye kreşleri kapatıldı. 8 Mart’larda kadınlara ücretli izin kaldırıldı. Eşine şiddet uygulayan belediye çalışanlarına yaptırım kaldırıldı. Bu alanların kapatılmaları yetmedi, müftülüklere, Kuran kurslarına devredildiler, Evlendirme Dairesi yapıldılar, piknik alanına çevrildiler.

Şimdi de kadınların yönetime eşit biçimde ortak olmalarını sağlayan eşbaşkanlık sistemi kayyuma gerekçe sayıldı. Mardin Belediyesi’ne atanan kayyum ise ilk olarak kadın daire başkanlığını kapattı.

Yani dün kadınların iradesini yok saymak üzere hareket eden kayyumlar, bugün de aynısını yapıyor. Dolayısıyla kayyumlar sadece atandıkları illerde değil her yerde kadınların kazanımlarına, kadınların özne olduğu bir yerel yönetim anlayışına ve ihtimaline darbe vurmuş oluyor.

Biz kadınlar, 19 Ağustos Pazartesi günü Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyumları ve giderek kalıcılaşan, yerel demokrasiyi, sandığın anlamını, kadınların iradesini ortadan kaldıran “kayyum sistemi”ni kabul etmiyoruz!

Kayyuma hayır!

Kadınlar Birlikte Güçlü

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.