Çatlak Zemin, 2016’dan beri bir grup feministin gönüllü olarak sürdürdüğü bir web sitesi. Türkiyeli kadınlardan oluşan bu grubun üyeleri ülke içinde ve dışında farklı şehirlerde yaşıyor. Çatlak Zemin, yıllardır feminist hareket ve aktivizm içerisinde olan bir grup kadın tarafından kuruldu ve büyümeye devam ediyor. Bu web sitesi, feminist söz ve tartışmaların yer bulacağı ve çoğalacağı bir zemin olma hedefiyle harekete geçti. 2016’dan bu yana, hem Çatlak Zemin üyelerinin hem site dışından yazarların katkılarıyla, Türkiye’deki güncel feminist politika tartışmaları, dünya gündemlerine dair söyleşi ve çeviri metinler, feminist deneyim aktarımları, kültür-sanat yazıları, feminist araştırmalar sitede yer buldu. Çatlak Zemin’de ayrıca, ülkede ve dünyada feminist tarihte yer tutan olay ve kişilerin anlatıldığı, haftalık erkek şiddeti olaylarının derlendiği, Femihat isimli okur mektuplarının yanıtlandığı köşeler mevcut.

Dünyada olup bitenleri, kadınların gündemlerini, feministler arası tartışmaları takip etmeyi, Türkçeye çevirerek yayınlamayı hep çok önemsedik. Sitenin bu İngilizce bölümünde, Türkiye’de feminist tarihten, feminist politika tartışmalarından ve deneyim aktarımlardan kimi örneklere yer vereceğiz. Bu sayede biz de Türkiye’de süregiden feminist tartışmaları elimizden geldiğince Türkiye içinde ve dışında aynı dili konuşmadığımız ancak İngilizcede buluşabileceğimizi umduğumuz feministlere ulaştırmayı istiyoruz.

Türkçe sitemizi açtığımızda “feminist sözü büyütmek için” yola çıktığımızı söylemiştik. Biliyoruz ki bu söz, tüm dünyadaki feministlerin mücadelesiyle gün geçtikçe daha da gürleşiyor. Türkiye’deki kadınların gür sesinin Türkçe konuşmayan kadınlara da ulaşmasında mütevazı bir katkımız olursa ne mutlu bize.

İngilizce mecralarda Çatlak Zemin’i paylaşırsanız seviniriz. Feminist dayanışmayla!

Sitemizin linki: https://en.catlakzemin.com/

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.