2 YORUMLAR

 1. Videonun talihsizlik olduğu fikrindeyim 2 tane yanlış gözüme çarptı

  1) Yanlış diyerek erk’ini ortaya koyuyorsun diyor.
  Doğru/Yanlış fikir beyan etmenin faşizmle alakası var mı? Evet bence erkekleri istememeleri yanlış. Bende seni ezen erk sisteme, ataerkilliğe karşıyım. Ve sana erk kuran taraftan bir destek var, biz de yanındayız diyor. Neden elinin tersiyle reddedesin ki? Algı diye birşey var, 8 Martta erkeklerin görünmesi toplumdaki algının değişmesinde rol oynamaz mı?

  2)Erkek egemen topluma karşıyız diyor.
  Ben kendimi feminist birey olarak tanımlıyorum. Ve ben ataerkilliğe karşı olduğum gibi tam tersi bir anaerkillik olmasına da karşıyım. Yani ben burada küfürlü ifade etsem söylediklerimi önce dilini düzelt der herkes. Ama buradaki dil de çok sakıncalı, biz belli bir erk’e karşı savaşıyoruz. Kadını erkeği vesaire yok. Kadınlar bu zulmü yapsa onlara da karşı olacağız, x cinsel yönelimi olan diğer cinsel yönelimi olanlara erk kursa ona karşı olacağız yada farazi örnek 4 memeli olan bi ırk türeyip diğerlerine baskı yapsa ona karşı olacağız. Yani çok sakıncalı ve yanlış bir görüş bence. Eğer yanlış diyerek erk olmuyorsam 😀

  Ha ayrıca; erkek şiddeti üzerinden 8 mart’ın gitmesine de karşıyım. Bu ülkede kadınların, kadına yaptığı psikolojik şiddet gibi hiçbir şiddet örneği yoktur. Erkek/Kadın ayırmaksızın bir lgbti+ karşıtı psikolojik sözkonusu. Ama biraz iddialı olsa da “bu ülkede erkeklerin uyguladığı fiziksel+psikolojik şiddet eşit değildir kadının kadına uyguladığı psikolojik şiddetten.

  Buradaki çoğu kız babasından dayak yememiştir. Ama buradaki çoğu kız toplum normları dolayısı ile annesinden psikolojik şiddet görmüştür.

  (umarım sakıncalı bir ifadem yoktur <3 )

 2. Bu minvaldeki bir yorum için gözlerim yollarda kalmıştı. Kendimi muhatap olarak atamıyorum ama “yazmasam deli olacaktım”. Gönül isterdi ki, soruların, çok affedersin, “yanlış”ların şöyle güzel tartışılacak, zihin açacak yanları olsun. Ziyanı yok, mevzuyu derinleştiremeden “2 yanlış”la ilgili kendime göre doğru sorular sorayım..

  8 Mart’ta ya da diğer zamanlarda yapılan feminist eylemlere katılmak isteyen çok fazla erkek var. Hatta denk geldiği yürüyüşe, yürüyüşün natrans erkeklere kapalı olduğunu bildiği halde, kendini dayatarak kadınlarla birlikte yürüyen de çok fazla erkek var (Bunların arasında, yürüyüşün kadınlara ve translara açık olduğunu hatırlattığında bağrış çağrışla yürüyüşe katılmakta ısrar eden ya da “siz daha çok ezilirsiniz böyle” diyenler de çıkıyor.) Bu kadar ısrarlı ve kararlıysanız, niçin kendi yürüyüşünü düzenlemiyorsunuz? Valla bak. Yapsanıza ne güzel olur. Ben desteklerim. Ne güzel dikkat çekersiniz, 8 Mart’a katılsanız da görünür olmanız çok zor. Böyle yapsanız toplumun algısının değişiminde rol de oynayabilirsiniz. Gerçek söylüyorum.*

  Kadının kadına uyguladığı psikolojik şiddetin, erkek şiddetinden daha büyük olduğunu söylemek iddialı bir cümle olmaktan ziyade iddialı bir aymazlık bence. (Cümlede bir anlatım bozukluğu var ama anlıyorum ki söylenmeye çalışılan bu.) Kadın cinayetlerini bir kenarda tutarak, kadınların erkek sevgililerinden, kocalarından, babalarından, abilerinden veya erkek patronlarından, erkek komşularından gördüğü psikolojik, fiziksel, duygusal, ekonomik şiddete karşı kör olmak demek bu. Mesela kendini feminist olarak tanımlayan bir erkeğin, benim nezdimde yürüyüşe neden katılmaması gerektiğinin cevabı için tek başına bu “iddia” bile yeterli. (Çünkü senin erkek şiddetinden anladığınla, gerçekte olan arasında bayağı bi’ fark var.)

  8 Mart’ın erkek şiddeti üzerinden gitmesine karşı olmak.. Pardon ama bu ülkede her gün en az 5 kadın öldürülüyor. HER GÜN EN AZ 5 KADIN. Bu işin kadın cinayet boyutu. Her gün binlerce kadın tacize, belki onlarcası tecavüze, yüz binlercesi psikolojik, duygusal, ekonomik şiddete maruz kalıyor. Hıımmm, ama kadınlar da kadınlara psikolojik şiddet uyguluyor. Oldu o zaman, gelecek 8 Mart’ta ana pankart sözümüz bu olsun.

  “Buradaki çoğu kız” ifadesinin ucuz sosyal sitelerdeki yorumlardan kaldığını düşündüğüm bir jargon olmasını yine kenara koyarak, eğer bu sitedeki takipçi kadınlardan bahsediliyorsa, babadan dayak yememek, babadan şiddet görmemek anlamına gelmiyor. Yıldım valla, yazamayacağım düpedüz şiddet içeren “baba cümleleri”ni.

  (İfadeler de sakıncalı değil bence fakat bayağı basiretin kördüğüm olması hali >3 )

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.