5_aralik_ayvalik

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Bağımsız Kadın İnisiyatifi tarafından 5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin Yıldönümü’yle ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, 5 Aralık 1934’te ülkemizde kadınların TBMM’ye seçme ve seçilme hakkını elde ettiği hatırlatılarak “Cinsiyet eşitliği bakımından son derece önemli sayılabilecek bu adımın üzerinden tam tamına 81 yıl geçmesine rağmen eşitlik kavramı hep kağıt üzerinde kaldı. Siyasi hayatımızda çok az şey değişti. Kadınlar ‘seçilme’ hakkını kullanamıyor” denildi. Adaylıkların genel başkanların ya da genel merkez yöneticilerinin tekelinde olduğu bir aday belirleme yöntemiyle, kadınların aday gösterilememesi sonucunda seçilemediğinin kaydedildiği açıklamada, “Nüfusun yarısının yok sayıldığı, yönetime katılımdan yoksun bırakıldığı bir ülkede, adalet, demokrasi ve eşitlikten söz edilemez. Biz kadınlar; politik, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda eşitlik için karar alınan tüm yönetim birimlerinde eşit temsil hakkı istiyoruz. Haklarımızın hayata geçebilmesi ve eşitlik için mücadele ve dayanışmaya devam edeceğiz.” denildi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.