İspanya İç Savaşı’nın bitiminden hemen sonra Franco Diktatörlüğü tarafından kurşuna dizilen on üç genç kadın “Las Trece Rosas” (On Üç Gül) olarak anılıyor.

İspanya’da iktidara gelen faşizm, 13 kadının da içinde olduğu 57 kişiyi, İspanya sosyal ve hukuk düzenine karşı silahlı isyan ve yüksek rütbeli siyasi polis memuru Isaac Gabaldón’a suikast düzenlemekle suçladı ve ölümle cezalandırdı. Oysa subayın öldürüldüğü 27 Temmuz’da, suçlananlardan 54’ü cezaevindeydi.

Yarısı Birleşik Sosyalist Gençlik (JSU) üyesi olan On Üç Gül, cezaevindeki tutukluluk süreleri boyunca defalarca işkence altına alındı ve aşağılandı. Hapishanedeki koşullar insanlık dışıydı. Kadınlar bu koşullara direndiler.

Çoğunluğu reşit olma yaşı 21’in altında olan, “Las Trece Rosas” (On Üç Gül), 5 Ağustos 1939’da Doğu Mezarlığı’nın duvarında (Almudena) kurşuna dizildi.

On Üç Gül: Carmen Barrero Aguado, Martina Barroso García, Blanca Brissac Vazquez Pilar Bueno Ibanez, Julia Conesa Conesa, Adelina Garcia Casillas, Elena Gil Olaya, Virtudes González García, Ana López Gallego, Joaquina Lopez Lafitte’yi, Dionisia Manzanero Salas, Victoria Muñoz García idi Luisa Rodríguez de la Fuente.

http://lahistoriaenlamemoria.blogspot.com.tr/p/trece-rosas.html

Film: 13 GÜL – LAS 13 ROSAS – (2007) Yönetmen: Emilio Martínez Lázaro

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.