03ocaksebahatTaksim-İstiklâl Caddesi üzerindeki Mis Sokak girişinde, Sebahat Tuncel ile dayanışmak için buluşan feministler, kadın örgütleri, siyasi parti ve sendikalardan kadınlar ile LGBTİ+ örgütlerinden oluşan grup, “Yargı(tay)ınızı iyi biliyor, kararınızı tanımıyoruz” diyerek basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.   

Türkçe ve Kürtçe okunan basın açıklamasında, “Yargıtay 9. Ceza Dairesinin, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hapis cezasını onaylamasıyla Sebahat Tuncel’in bugüne kadar verdiği hak ve özgürlük mücadelesinden, bir kez daha iktidar eliyle özgürlüğünden alıkonulması söz konusu olabilir. Kadınların oylarıyla, kadınların adayı olarak seçilen Sebahat Tuncel hakkında yargı organının verdiği siyasi kararı tanımıyoruz” denildi.

Temmuz 2015’te, Sebahat Tuncel, AYM’ye yapılan başvuru ve yeniden yargılama sonucunda, bu davadan beraat etti. Şu anda DBP eş genel başkanı olan Sebahat Tuncel, siyasi nedenlerle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunmakta.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.