ABD’de New York kentinde bulunan Stonewall Inn adlı gey barında, sistematik polis baskınlarına tepki olarak 1969’da gerçekleşen kitlesel protestoların yıldönümü olan 28 Haziran 1970 tarihinde ABD’nin çeşitli kentlerinde ilk kitlesel Onur Yürüyüşleri yapıldı. Stonewall Olayları dört gün süren bir çatışmaya dönmüş ve bar sakini lezbiyen, gey, biseksüel, transların direnişi polisin geri çekilmesini sağlamıştı. Dünyadaki LGBT+ hareketinin miladı olarak kabul edilen bu olaylar LGBT+ların sokağa çıkmasına ve özgürlük mücadelelerini kamusal alanda yürütmelerine vesile oldu. Haziran ayının son haftasında artık dünyanın her tarafında Onur Yürüyüşleri yapılıyor.

28 Haziran 1970 tarihinde Stonewall ayaklanmalarının birinci yıldönümü, Christopher Street’te bir toplantı ve ABD tarihinin ilk onur yürüyüşü ile anıldı. “Christopher Street Liberation Day” (Christopher Street Özgürlük Günü) isimli bir onur yürüyüşü, Stonewall barının da içinde olduğu Christopher Street ile Central Park’ın arasındaki 51 sokağı kapsadı. Yürüyüş, LGBT+ afişler ve pankartlar ile sokaklarda yürümeye dair endişelerden dolayı planlanandan daha kısa sürede sonlandırıldı. Yürüyüş izni ancak yürüyüşün başlamasından iki saat önce teslim edilmesine rağmen kalabalık çok fazlaydı. New York Times’ın ön kapağında yayımladığı röportaja göre yürüyüşçüler yaklaşık 15 sokağın tamamını doldurdular. Onur yürüyüşleri eş zamanlı olarak Los Angeles ve Şikago’da da gerçekleştirildi.

Haziran 1999’da ABD İçişleri Bakanlığı, 51 ve 53 Christopher Street, caddenin kendisi ve etrafındaki caddeleri bir National Historic Landmark (Ulusal Tarihi Öneme Sahip Yer) olarak tayin etti.

Türkiye’de Onur Haftası 1993’te ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı ile kutlanmak istenmiş, ancak dönemin İstanbul Valiliğinin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınır dışı etmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilememiştir. Türkiye’de Onur Haftası 1993’ten, Onur Yürüyüşü ise 2003 yılından beri düzenleniyor.

http://gzone.com.tr/lgbt-direnisini-resmilestiren-ayaklanma-stonewall/

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.