Theresa açtığı davayla kocası Theodore hakkında, uyguladığı saldırı ve dayak için mahkemeden tutuklama kararı çıkartmış ve kendisini yaraladığı için ona dava açmak istemişti. Tutuklama kararı bir kadının kocasına karşı yasal işlem başlatamayacağı gerekçesiyle boşa çıkarılmaya çalışıldı. İtiraz edildi. Ancak itiraz alt mahkemede kabul edilmedi ve New York Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin önüne geldi. New York Eyalet Yüksek Mahkemesi Yargıcı John R. Brady, bir kadının kocasının dayağına, istismarına karşı dava açabilme hakkını savundu. Bu konudaki görüşlerini yazılı hale getirerek Yüksek Mahkeme’ye sundu. 10 Nisan 1882 tarihinde Yüksek Mahkeme bir üyenin şerhiyle verdiği kararla, tutuklamanın devamına ve bir kadının kocasını dava etme hakkının olduğuna hükmetti.

John R. Brady, kadınların dava etme hakkının evlilik huzurunu bozmayacağını, kadınları koruma altına alarak evli kadınların haklarını arttırmanın kocaların sorumluluğunu da arttıracağını ve kocaların sorumluluğunun sadece Tanrı’ya karşı olmaması, yasal sorumluluğunun da olması gerektiğini savundu.

https://feminist.org/blog/index.php/2015/04/10/today-in-herstory-landmark-ruling-empowers-women-to-take-action-against-abusive-husbands/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.