31 yaşındaki Hintli diş hekimi Savita Halappanavar İrlanda’da Galway Üniversite Hastanesi’nde kürtaj olmak istedi. Başvurusunun birkaç kez reddedilmesi üzerine yaptığı düşük sonrası gelişen infeksiyon (septisemi) sonucunda 28 Ekim 2012’de yaşamını kaybetti.

Savita evli ve 17 haftalık gebeydi, ilk ve isteyerek gebelikti. Şiddetli bel ağrısı nedeniyle başvurduğu hastanede kürtaj talebi reddedilirken ailesine, çocuğun kalp atışları duyulduğu için kürtaj yapılamayacağı ve “İrlanda’nın Katolik bir ülke olduğu” söylenmişti.

Savita’nın ölümü İrlanda’da Kürtaj Hakkı Kampanyasının örgütlenmesine hız verdi. Kasım 2012’de Dublin’de binlerce kadın “Bir daha asla” pankartı ile yürüdü. 23 Nisan 2017’de İrlanda Yurttaşlar Meclisi, Anayasa değişikliğine gidilerek kürtajın pek çok koşulda yasallaştırılması yönünde oy kullandı.

Savita’nın gülümseyen yüzü, 26 Mayıs 2018’deki kürtaj referandumunda yasa değişikliği için “Evet” kampanyasının da yüzü oldu. Ebeveynleri yasa değişikliğini destekleyen bir video yayınladı. Dublin’in merkezinde Savita’nın portresinin bulunduğu duvar resminin önü çiçekler, notlar ve mumlarla kaplandı: “Üzgünüz, çok geç kaldık. Ama artık buradayız. Seni unutmadık.”

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.