1928 yılında İstanbul’da doğdu. Erenköy Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra İsviçre’ye Lozan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne gitti. Bir süre sonra Türkiye’ye geri dönerek İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne devam etti. O yıllarda açılan Gazetecilik Ensitüsü’ne girdi. Üniversite Tiyatrosunda amatör çalışmalarını sürdürdü. Aynı zamanda Yeni Sabah Gazetesi’nin Beyoğlu muhabiri olarak da çalışıyordu. Ayda Bir, Hayat, Akbaba dergilerinde yazılar yazdı.

Amatör olarak Gençlik Tiyatrosunda çalıştı. 1954’te ilk kez On Küçük Yaramaz oyunuyla sahnedeydi. Profesyonelliğe ilk adımını ise Küçük Sahne’de Fare Kapanı oyunu ile attı.

Münir Özkul, Haldun Dormen Tiyatroları ve Oda tiyatrosunda çalıştı.

Üç kez evlendi. İlk eşinden bir oğlu vardı ve onu bekar anne olarak büyüttü. 1964’te Şahane Züğürtler oyunu, 1966’da ise Tatlı Kaçık oyunlarındaki başarısı ile Yılın En Başarılı Kadını İlhan İskender Tiyatro Armağanı’na layık görüldü. Tatlı Kaçık oyunundaki rolünden sonra artık böyle anılacaktı. Sayısız oyun çevirisi yaptı, birçoğunda rol aldı.

Dormen Tiyatrosu’ndan ayrıldıktan sonra, Ayfer Feray’la birlikte, Ayfer Feray – Nisa Serezli Topluluğu ve Çevre Tiyatrosu’nu kurdu. 1957’de evlendiği Metin Serezli’den ayrıldıktan sonra Tolga Aşkıner ile evlendi. Birlikte Nisa Serezli – Tolga Aşkıner Tiyatrosu’nu kurdular.

25 Ağustos 1992’de geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Sinema filmleri çevirmesinin yanında, seslendirmeler de yapan sanatçının adı bugün de yaşatılmakta; Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında “yaşamı boyunca tiyatro dalında başarılı çizgisini sürdürmüş tiyatro sanatçılarına” Nisa Serezli Aşkıner Ödülü verilmektedir.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.