24 Eylül 2013’te, kadınlar Gezi direnişi sürecinde ve sokak eylemlerinde sıkça yaşanan “ince arama”ve polis tacizine karşı yürüyüş yaptı. Kadıköy’deki polis karakolu önüne yürüyen kadınlar, polis barikatını alkış ve sloganlarla protesto ederek basın açıklamalarını okudu:

Polis şiddetinden ve tacizden hesap soruyoruz. Kadınların isyanı sürecek!

Erkek-devlet şiddetinin bugünkü temsilcisi AKP, kadınların Haziran İsyanı ile büyüyen öfkesini ve sokaklarda daha görünür olmasını polis şiddeti ve taciziyle bastırmak istiyor. İsyanın başından itibaren şiddeti artan polis saldırıları, kadınlar için gözaltında “ince arama” adı altında çıplak arama yönteminde kendini gösteriyor. Öfkemiz gün geçtikçe büyüyor.

Kadın düşmanları bizleri evlere, sözde korunaklı aile yuvasına göndermeye çalışıyor. Bizler sokağa daha çok döküldükçe, tenceremizle tavamızla sesimizi çıkardıkça isyanımızı bastırmak için devletin en geleneksel işkence yöntemlerine başvuruyor. Hiçbir meşru gerekçesi olmayan çıplak aramayla biz kadınları onursuzlaştırmaya çalışıyorlar. Kadıköy’de aylardır eylemlerde, forumlarda buluşan binlerce insana en sert şekilde saldıran polisler, Kadıköy Rıhtım Emniyeti’nde iki kadın arkadaşımıza zorla çıplak arama yaptı. Gezi eylemlerine katıldığı için İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan üniversite öğrencisi Elif Kaya’ya yapılan çıplak aramanın kayıtlarını hepimiz gördük. Ne Mücella Yapıcı’ya ne Eylem’e ne Elif’e, ne H.P’ye ne de R.T’ye yapılanlar asla hafızalarımızdan silinmeyecek.

Can alan, erkek şiddetine cesaret veren ancak iktidarın aile bakanından başbakanına kadar sahip çıktığı, ikramiye ile ödüllendirdiği polis şiddetine karşı sessiz kalmıyoruz. Direnen bizler, direnen milyonlar baskının ve zulmün perdesini yırttıkça daha da cesaretle sokağa çıkıyor. Susmamızı ve sinmemizi bekleyenler bizim yaşam alanlarımıza, hayatımıza, geleceğimize sahip çıktığımızı görsünler.

Biz kadınlar bulunduğumuz her yerde tacizci polisleri, buna zemin hazırlayan karakolları ve cesaret veren yetkilileri teşhir ediyoruz. Polis şiddetinin ve tacizinin biran önce durdurulmasını, özellikle kadınlara yönelik yapılan bu işkencenin son bulmasını ve bugüne kadar bu suça ortak olmuş herkesin cezalandırılmasını istiyoruz.

Tüm kadınlara çağrımızdır. Gözaltında ince arama adıyla yapılan çıplak arama bir insanlık suçudur. Direnmek ise bizim en doğal hakkımızdır.

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/kampanyalar/parcas-olduklar-m-z/gezi/kadikoyde-kadinlar-polis-tacizine-karsi-yurudu/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.