ABD’de iç savaşın yıkımı ve Virginia eyaletine 100 binden fazla kişinin göç etmesi dolayısıyla yiyecek kıtlığı çekilmesi ve ekmeğin karaborsaya düşmesi üzerine, Virginia eyaletinin başkenti Richmond’da kadınlar, 1 Nisan 1863 tarihinde bir toplantı yaptılar. Kadınlar, Virginia Valisi John Letcher’dan, makul fiyatlarla yiyecek talep etmek için ertesi sabah (2 Nisan 1863) Richmond Kapitol Meydanı’nda buluşma kararı verdiler.

Girişimin öncülerinden Mary Jackson’ın önerisiyle, kadınlar buluşmaya gelirken kendilerini savunmak için evde buldukları çekiç vb silahları da yanlarında getirdiler. Vali çok meşgul olduğu gerekçesiyle, Kapitol Meydanı’nda toplanan kadınlarla görüşmeyi reddetti. Ancak kalabalığın artmasıyla birlikte Vali John Letcher gelmek ve kalabalığa hitap etmek zorunda kaldı. Yiyecek fiyatlarında bir indirim yapamayacaklarını ve eğer kalabalık dağılmazsa muhafızlarının silah kullanacağını söyledi.

Letcher’ın yanıtından memnun olmayan kadınlar, Kapitol Meydanı’ndan çıktılar ve şehrin ticaret bölgesine doğru yol aldılar. Kadınların öncülüğünü yaptığı grup, ‘Ekmek, ekmek…’ diye bağırarak yürüyordu. Hızla kalabalıklaşan grup, öfkeli isyancı bir topluluk haline geldi. Sayıları 5500 civarında olan eylemciler, karaborsacıların mağazalarına girip yiyeceklere el koydular. İsyancılar silahlı bir müdahale başlamasına meydan vermeden eylemlerini kendileri sonlandırdılar.

Eylem sonrasında Richmond mahkemelerinde yargılanmak üzere kırk üç kadın ve yirmi beş erkek tutuklandı. Çoğunluğu para cezasına çarptırıldı, bir kısmına hapis cezası verildi.

Bu eylem başarılı bir eylem oldu ve yoksullarla ilgili politikalarda değişiklikler getirdi. Richmond Belediye Meclisi, 13 Nisan 1863’te, yoksul kişilerin yiyecek temin edebilmesine yönelik önlem alan bir yönetmelik yayınladı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.